Których utworów z Czarnego Albumu nie lubi James Hetfiled? To klasyki!

i

Autor: Graham Finney / Cover Images/Cover Images/East News James Hetfield otwarcie o "Black Album"

Których utworów z "Czarnego Albumu" nie lubi James Hetfiled? To klasyki!

2023-07-07 11:26

Metallica weszła w dekadę lat 90. z impetem. W 1991 roku swoją premierę miał, nazwany tak przez fanów, "The Black Album". Wydawnictwo zaprezentowało legendę thrash metalu w zupełnie nowym wydaniu, co jednak podzieliło opinię publiczną. Dziś "Czarny Album" należy już do kanonu. Okazuje się jednak, że są na nim pewne rzeczy, które nie odpowiadają Jamesowi Hetfieldowi.

Gdy w 1986 roku tragicznie zginął Cliff Burton, Metallica początkowo myślała, że to koniec. Jednak już po kilku miesiącach stało się jasne, że formacja nie schodzi ze sceny - jej nowym basistą został Jason Newsted, a w 1988 roku swoją premierę miał album …And Justice for All. Choć dziś postrzegany jako klasyka gatunku, był niejako oznaką tego, że grupa szukała dla siebie nowej drogi. Jej prawdziwym wyrazem stał się wydany w sierpniu 1991 roku krążek, zatytułowany po prostu Metallica. Nazwany przez fanów "Czarnym Albumem", zaprezentował thrash metal w innym wydaniu - łagodniejszym, bardziej melodyjnym, wręcz przeznaczonym do radia. Wydawnictwo spotkało się z bardzo dużym uznaniem krytyków, osiągnęło także sukces komercyjny, stając się pierwszym albumem zespołu, który dotarł na szczyt listy Billboard 200, choć podzielił fanów zespołu. "Black Album" to do dziś jedno z najlepiej sprzedających się wydawnictw wszech czasów.

Co tam w środku gra - Metallica

James Hetfield o nielubianych utworach z "Czarnego Albumu"

Już kilka lat po premierze płyty, James Hetfied był w stanie spojrzeć na nią nieco bardziej krytycznym okiem. W wywiadzie dla "Playboya", udzielonego w 2001 roku, a więc raptem dziesięć lat od wydania Metalliki, frontman zdecydował się wskazać trzy utwory z albumu, których szczególnie nie jest fanem. Jako pierwszy postawił na Through the Never, który James określił jako "zwariowany". Kolejne dwa to Don't Tread on Me, który nie odpowiada artyście pod względem warstwy muzycznej oraz Holier Than Thou, który dla Hetfielda jest: "jedną z głupszych piosenek, bardziej w starym stylu pisania".