zestawienia

Kora - 5 utworów, do których artystka zaprosiła gości. Kompozycje, których nie da się zapomnieć

2024-06-07 11:43

Kora była jedną z najbardziej charyzmatycznych i utalentowanych przedstawicielek polskiej sceny rockowej. Zmarła w 2018 roku artystka pozostawiła po sobie nieoceniony dorobek muzyczny, w postaci zarówno nagrań z zespołem Maanam, jak i swoich solowych dokonań. W ciągu kariery Kora chętnie współpracowała i występowała z innymi artystami - jakie duety należą do tych najciekawszych? Sprawdźcie nasze Top 5!

Kora urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie jako Olga Ostrowska i już od najmłodszych lat przejawiała artystyczne zainteresowania. Jako nastolatka, przyszła wokalistka grupy Maanam była silnie związana z krakowskim ruchem hippisowskim i artystycznym i to właśnie wtedy przyjęła pseudonim Kora. Tuż po ukończeniu szkoły średniej Olga poznała muzyka Marka Jackowskiego, który niedługo został jej mężem i z którym pod koniec lat ‘70 współtworzyła legendarny już w polskiej historii rocka zespół Maanam. Grupa wydała w sumie jedenaście albumów studyjnych, które przyniosły tak kultowe utwory jak Boskie Buenos (Buenos Aires), Szare Miraże, Cykady na Cykladach, O! nie rób tyle hałasu, Krakowski spleen, Kocham cię, kochanie moje, Lipstick on the Glass, Róża czy Kraków – Ocean wolnego czasu.

Muzyka rockowa lat 80-tych - Polska. Albumy, które zmieniły historię

Kora - kariera solowa

Tuż po pierwszym rozpadzie Maanamu Kora połączyła siły z krakowskim zespołem Püdelsi, efektem czego została płyta Bela Pupa, która ukazała się w 1988 roku. Pierwszy w pełni solowy album Kory, zatytułowany Ja pana w podróż zabiorę miał swoją premierę dopiero w 1993 roku. Na projekt złożyły się  awangardowe interpretacje sześciu piosenek Kabaretu Starszych Panów. W kolejnych latach ukazały się także Magiczne słowo – sukces, Kora Ola Ola!, Metamorfozy, i Ping Pong, czyli jedyny solowy album Kory, na który złożył się w pełni premierowy materiał. Artystyczna działalność Kory znacznie wykraczała poza muzykę i obejmowała aktorstwo, rzeźbę i poezję.

5 piosenek Kory z gośćmi

Kora bardzo chętnie współpracowała i występowała  z innymi artystami i artystkami, o czym świadczy chociażby album Bela Pupa. W ciągu swojej kariery artystka zaprosiła, lub została zaproszona, do wspólnego śpiewania przez wiele sławnych nazwisk. Jakie duety należą do tych najciekawszych? Sprawdźcie nasze Top 5 w galerii na samej górze artykułu!

Jak dobrze znasz polskie przeboje lat 80.?

Jak dobrze znasz polskie przeboje lat 80.?

Pytanie 1 z 6
Kto śpiewał, że jest jak King Bruce Lee karate mistrz?