Kochasz estetykę cyberpunk? Nie przegap tych koncertów: Carpenter Brut oraz Dance with the Dead

i

Autor: Pexels / materiały promocyjne

Kochasz estetykę cyberpunk? Nie przegap tych koncertów: Carpenter Brut oraz Dance with the Dead

2022-10-05 11:51

Jeżeli zakochaliście się w filmie „Blade Runner”, zachwycił „Ghost in the Shell”, a ostatnio śledziliście „Altered Carbon” oraz „Cyberpunk: Edgerunners”, te koncerty są dla Was pozycjami obowiązkowymi. Czeka nas prawdziwe święto neonów, syntezatorów i wyprawa do przyszłości, która nigdy nie nadeszła.

Nie każdy wie, że pierwsza gra fabularna w świecie oznaczonym logo Cyberpunk była klasycznym „papierowym” RPG, rozgrywanym w wyobraźni uczestników, przy stole, z podręcznikami, kostkami i tak dalej. Akcja wydanego w 1988 podręcznika miała miejsce w neonowej dystopi Night City, w 2013 roku. Kolejna, wydana w latach 90-tych edycja przeniosła akcję do 2020, który zresztą świetnie wyglądał na okładkach i jako logo. Gdy w 2012 roku firma CD Project RED zapowiedziała stworzenie gry komputerowej, trzeba było znów zmienić datę „przyszłości” i tak dostaliśmy 2077.

Krzysiek Sokołowski w Esce Rock o najnowszym singlu Nocnego Kochanka. Nago na hulajnodze?

Podobnie zresztą było z kontynuacją filmu „Blade Runner”. Akcja pierwszego „Łowcy androidów” rozgrywała się w 2019 roku. Jego następca wszedł do kin w 2017, który w naszej rzeczywistości nie miał się nijak do przedstawionej w filmie z 1982 roku wizji. Oczywiście można to sobie na setki sposobów wytłumaczyć, ale przyszłość w przeszłości albo przynajmniej teraźniejszości nie będzie tak atrakcyjna. Została data 2049, bo przecież potrzeba także zachować logiczną ciągłość, jeśli mają pojawić się bohaterowie kultowego poprzednika. Przyszłość z tych filmów jeszcze do nas nie przyszła, ale muzyka już tu jest!

Zarówno Carpenter Brut jak i Dance with the Dead hołdują eksplodującej kolorami i efekciarstwem estetyce pierwszych wizji cyberpunka. Muzycznie nawiązują i garściami czerpią z lat 80-tych i 90-tych. Francuski Carpenter Brut zaczynał od skupienia się na syntezatorach, jednak dziś na koncertach towarzyszą mu już także perkusja i elektryczna gitara. Niedawno ukazał się drugi w zapowiadanej trylogii album „Leather Terror”. Po przebojowym i świetnie przyjętym „Leather Teeth” grupa dalej łączy elementy ścieżek dźwiękowych kina akcji, gitarowych przebojów i nowoczesnej elektroniki.

Dance with the Dead to amerykański duet, który od początku inspirował się filmami Johna Carpentera oraz muzyką, którą reżyser sam do nich tworzył. Tworzący grupę Justin Pointer oraz Tony Kim mają za sobą doświadczenie w kapelach metalowych, zatem gdy połączyli siły udało im się okiełznać dwa żywioły: syntezatory oraz gitary. Dzięki temu powstała mieszanka o takiej sile energetycznej, że na ich koncertach po prostu nie występuje stanie bez ruchu. Nie da się, bo jeśli samych nas nie porwie rytm, zrobi to tłum dookoła.

Koncerty Carpenter Brut w Polsce:

13.10.2022 – Kraków, klub Molo

14.10.2022 – Warszawa, klub Progresja

Koncert Dance with the Dead w Polsce:

10.10.2022 – Warszawa, klub Proxima