Kiedyś popularna, dziś wielu uważa ją za totalnie żenującą. Czym była muzyka yacht rock?

i

Autor: YouTube

Kiedyś popularna, dziś wielu uważa ją za żenującą. Czym była muzyka "yacht rock"?

2024-02-16 11:24

W Polsce jest praktycznie nieznana, w USA święciła tryumfy na przełomie lat 70-tych i 80-tych i kojarzy się z bardzo specyficznym stylem życia. Przez dekady był zapomniany, bywał przypominany co najwyżej, by pokazać wzorzec czegoś żenującego. Dopiero niedawno media zaczęły go przypominać. Niektóre dla żartu, inne na poważnie.

Yacht rock jest związany nierozerwalnie z miejscem i czasem, w którym powstawał i dojrzewał. Opisujący ten fenomen zwracają uwagę, że za pionierów gatunku należy uznać legendarnych Beach Boys. To ich wesołe, bezpretensjonalne piosenki, pozbawione odniesień polityczno-społecznych i jakiejkolwiek negatywnej energii, stały się fundamentem mieszanki elementów składających się na yacht rock: styl życia, melodyjność, produkcję i nastrój. Wśród wykonawców, których włącza się do tej sceny z pewnością znacie takie gwiazdy jak The Eagles, Fleetwood Mac czy kanadyjski mistrz tęsknych utworów - Gordon Lightfoot.

ZOBACZ TAKŻE: 10 zespołów z polskiej zimnej fali, które trzeba znać

Spróbujmy zatem rozłożyć yacht rock na czynniki pierwsze. Styl życia odnosi się do spędzania wolnego czasu na jachcie. Nie jest to pływanie w stylu mazursko-szuwarowym, a raczej rozrywka zarezerwowana dla bogatych ludzi w średnim wieku, którzy nie muszą martwić się o to czy starczy im do pierwszego. Yachting szczególnie upodobali sobie odwiedzający wybrzeże Południowej Kalifornii, co czyniło z niej centrum nostalgicznego wypoczynku na falach. Cóż bardziej do tego pasuje niż melodyjna piosenka o miłości lub tęsknocie? Kenny Loggins, Bertie Higgins, Paul Davis – to klasycy gatunku.

Tu przechodzimy do kolejnych elementów. Melodyjność, za którą odpowiadali doświadczeni kompozytorzy oraz produkcja wykonana w najlepszych studiach Los Angeles. To wszystko miała dawać wrażenie „muzyki dla wyższych sfer”, czyli takich, które stać było na taki wypoczynek. Wraz z tym szła oczywiście estetyka, szczególnie widoczna w latach 80-tych.

Po latach wiele osób wychowanych w latach 80-tych wraca do niego w ramach nostalgii, a niektórzy żartują z tej konwencji, która niestety zestarzała się… niezbyt dobrze. Sparodiował to w swoim teledysku Coldplay. Gorąco polecamy, także ze względu na popis taneczny 84-letniej Barbary. Cytując klasyka: robi wrażenie!

Co jest w yacht rocku ciekawe? Warto o nim wiedzieć jako o pewnym małym rozdziale w historii muzyki popularnej, który starał się w stronę eskapizmu. Od problemów polityki, nierówności, kryzysów, zła, depresji i zagubienia uciekał w stronę wyidealizowanych plenerów morza, w opowieści o tęsknocie samotnych wędrowców, w stronę romantycznych opowieści o zatopionych statkach lub mknących bez końca pociągach. Pełnił tym samym funkcję podobną choćby do seriali obyczajowych, które choć są takie same, dają poczucie pewnego bezpieczeństwa i oddzielenia od codziennych zmagań. Nawet jeśli to tylko puder na szarej rzeczywistości.

Najważniejsze utwory Kultu i Kazika Staszewskiego / Eska Rock