Kathleen Hanna ostro o Courtney Love: “Jak pieprz**a stalkerka”

i

Autor: Wikimedia Commons - fot. Paul Hudson/Andrea Fleming

wypowiedzi muzyków

Kathleen Hanna ostro o Courtney Love: “Jak pieprz**a stalkerka”

2024-06-28 12:52

Courtney Love wręcz zasłynęła z tego, że pała niechęcią do naprawdę imponującego już grona kolegów i koleżanek ze świata show biznesu. Co ciekawe, na tej liście znajduje się osoba, która była naprawdę bliską przyjaciółką męża Love, czyli Kurta Cobaina. Teraz Kathleen Hanna opowiedziała więcej o trudnych relacjach z liderką Hole.

Kathleen Hanna nie tylko jest wokalistką, była liderką punkowej formacji Bikini Kill, ale przede wszystkim tą ją właśnie uznaje się za pionierkę, postać zupełnie kluczową dla ruchu "Riot Grrrl". Powstał on na początku lat 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i od samego początku nierozerwalnie związany z trzecią falą feminizmu, ale też połączony był z muzyką, przede wszystkim punkiem i podbijającym wtedy rynek muzyczny grungem. "Riot Grrrl" powstał jako chęć pokazania wściekłości i buntu kobiet, a za główne tematy obrał problemy przemocy domowej, seksualnej, klasizm, rasizm i równouprawnienie kobiet. Cały ruch stał się swoistą subkulturą, w której obecne były chociażby praktyki DIY, tworzenie zinów, czy angażowanie się w działalność polityczną.

Jednym z najważniejszych zespołów dla "Riot Grrrl" było oczywiście założone przez Hanna w 1990 roku Bikini Kill. Grupa miała być swoistą zachętą dla kobiet do aktywnego tworzenia muzyki i odważnego wchodzenia do, zdominowanej przez mężczyzn, sceny punkowej. Formacja szybko zdobyła dużą popularność i uznanie, także w głównym nurcie, zakończyła działalność w 1997 roku. Po zamknięciu tego rozdziału w swoim życiu, Kathleen powołała do życia zespół Le Tigre, od 2010 roku zaś działa w projekcie The Julie Ruin, który ma na koncie dwa albumy: Run Fast (2013) i Hit Reset (2016).

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów

Kathleen Hanna o przyjaźni z Kurtem Cobainem i konflikcie z Courtney Love

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że Kathleen blisko przyjaźniła się z Kurtem Cobainem, któremu bliskie były idee głoszone przez ruch "Riot Grrrl". To właśnie Hanna miała wymyślić tytuł do utworu przełomowego dla Nirvany, czyli Smells Like Teen Spirit. Zupełnie inaczej o tej relacji mówiła żona Kurta, Courtney Love. Liderka Hole twierdziła przed laty, że jej mąż postrzegał Kathleen jako "swojego najgorszego wroga", ona sama zaś miała ani razu nie spotkać się z rzekomo tak bliską przyjaciółką jej partnera w czasie trwania ich związku. Panie zaliczyły konfrontację dopiero rok po śmierci Cobaina. Hanna i Love brały udział w festiwalu Lollapalooza w 1995 roku i to właśnie wtedy miało dojść do sprzeczki, która, według Hanna, zakończyła się dla niej uderzeniem w twarz przez Love, czemu ta zaprzecza, zgadzając się jednak z tym, że doszło do kłótni.

Liderka Bikini Kill twierdzi, że została zaatakowana przez Love również w swojej biografii Rebel Girl: My Life as a Feminist Punk, temat konfliktu z wokalistką poruszyła także w nowym wywiadzie dla magazynu "The Times". Hanna mówi w nim, że Love od samego początku wykazywała się wobec niej wrogością, a ona sama tak naprawdę nie jest wstanie wskazać powodu takiego stanu rzeczy. Jak zaznacza, samo zachowanie Courtney było dla niej - i wciąż jest - naprawdę niepokojące. Kathleen porównała wręcz liderkę Hole do stalkerki:

Nie mogę wejść do umysłu innej osoby i uznać, na czym polega jej problem. To trochę tak, jakbyś miał prześladowcę lub jakby ktoś napadł cię na ulicy - czy spróbujesz dowiedzieć się, dlaczego ktoś to zrobił? Jakby, kogo to obchodzi – skrzywdzono cię bez pieprzonego powodu - mówi Hanna.

Kiedy dziewczyny się wkurzyły. Riot grrrl, czyli kobiecy gitarowy bunt: