Katatonia – nowy singiel i video mistrzów melancholijnego metalu - “Birds”

i

Autor: Materiały prasowe Nowy singiel Katatonii

Katatonia – nowy singiel i video mistrzów melancholijnego metalu - “Birds”

2023-01-05 11:34

Szwedzcy mistrzowie melancholijnego metalu – KATATONIA, ujawniają trzeci i ostatni singiel „Birds” z ich nadchodzącej, długo wyczekiwanej 12. płyty, “Sky Void of Stars”! Szybkie i energiczne brzmienie tego zupełnie nowego utworu po raz kolejny ukazuje wybuchowy potencjał KATATONII i ich umiejętność łączenia gatunków muzycznych. Wraz z singlem KATATONIA prezentuje nastrojowy teledysk, który wykorzystuje energię i destrukcyjną moc utworu.

Od założenia zespołu w 1991 roku KATATONIA eksperymentowała z kilkoma różnymi gatunkami, powoli wychodząc od swoich doom i death metalowych korzeni, dodawała elementy post-rocka i progresywne, aby rozwinąć swój własny, imponująco wszechstronny, niepowtarzalny styl. Po rocznej przerwie w 2018 roku zespół zaskoczył fanów znakomitym albumem “City Burials” (2020), potężnym połączeniem progresywnego rocka i metalu, który szturmem podbił europejskie listy przebojów (m.in. 6. miejsce na oficjalnych niemieckich listach). Trzy lata po ich świetnie przyjętej przez krytyków płycie, KATATONIA wyda kolejne, piękne i poetyckie arcydzieło, “Sky Void of Stars”.

Puls opuszczenia. Nienasycona potrzeba wyginięcia. Nadlatują ptaki - Jonas Renkse tak mówi o “Birds”.

Katatonia o swoim nowym albumie:

Nasz dwunasty album, ‘Sky Void of Stars’, to dynamiczna podróż przez tętniącą życiem ciemność. Zrodzony z tęsknoty za tym, co zagubione i nieodnalezione, peryferia tego, co nieosiągalne, ale skomponowane i skondensowane do ludzkiej formy i przedstawione jako dźwięki i słowa wierne signum KATATONII. Żadnych gwiazd, tylko ulewny deszcz.

Nowy album Katatonii

Na swoim wcześniej wydanym pierwszym singlu, klimatycznym„Atrium”, KATATONIA serwowuje epickie dźwięki i poetyckie teksty, w których można się zatracić. Kolejny snigiel, “Austerity”, przebija się przez ciemność zapadającymi w pamięć, oszałamiającymi rytmami, które zmieniają się wraz z wyszukanymi gitarowymi riffami. Utwór zwieńczony mrocznym, urzekającym głosem Jonasa Renkse i hipnotyzującym liryzmem, wyznacza również mroczny nastrój całego albumu. Takie kompozycje jak „Opaline” i nastrojowy „Drab Moon” w pełni obrazują melancholijne brzmienie zespołu, podczas gdy delikatny „Impermanence” jest akcentowany przez oryginalne doom metalowe korzenie grupy. Niczym ciemna gwiazda, kawałki te ożywiają mrok, tworząc ambientowe doznania słuchowe, miażdżąc dźwiękiem ciężkich gitarowych riffów i dudniących bębnów. Eksperymentalne mistrzostwo kwintetu i ich nastrojowe podejście sprawia, że całość jest wprost porywająca.

Tracklista

 1. Lista utworów:
 2. Austerity
 3. Colossal Shade
 4. Opaline
 5. Birds
 6. Drab Moon
 7. Author
 8. Impermanence (feat. Joel Ekelöf)
 9. Sclera
 10. Atrium
 11. No Beacon To Illuminate Our Fall
 12. Absconder (Bonus Track)

Sky Void of Stars jest dostępny w pre-orderze w następujących formatach:

 • Ltd. Deluxe Wooden Box (zawiera: Mediabook + Digipack Atmos Mix BluRay + wisorek z wroną + nadruk mapy gwiezdnej + przypinkę) – Napalm Records exclusive
 • Die Hard Edition 2LP Gatefold Ink Spot / FOREST GREEN (zawiera: slipmatę, patch, 12stronicowy plakat) – Napalm Records exclusive – SOLD OUT!
 • 2LP Gatefold DARK GREEN – Napalm Records exclusive – SOLD OUT!
 • 2LP Gatefold MARBLED TRANSPARENT/DARK GREEN – OMerch exclusive
 • 2LP Gatefold MARBLED CRYSTAL CLEAR/BLACK – OMerch exclusive
 • 2LP Gatefold BLACK
 • 1CD Ltd Mediabook (zawiera. Bonus Track)
 • 1CD Jewelcase
 • Digital

Iron Maiden - co wiesz o legendzie heavy metalu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Kto był pierwszym wokalistą Iron Maiden?