Josh Freese

i

Autor: MIGUEL SCHINCARIOL/AFP/East News

Wiadomości

Josh Freese wspomina dołączenie do Foo Fighters: "Czułem się, jakby ktoś kopnął mnie w brzuch"

Josh Freese, perkusista, który zastąpił zmarłego Taylora Hawkinsa w Foo Fighters, w jednym z ostatnich wywiadów wspominał moment, w którym z propozycją zadzwonił do niego Dave Grohl. Początkowo nie był on podekscytowany. – Czułem się, jakby ktoś kopnął mnie w brzuch – przyznał.

Josh Freese wspomina dołączenie do Foo Fighters

W maju 2023 roku formacja Foo Fighters poinformowała oficjalnie, że nowym perkusistą, który zastąpi zmarłego Taylora Hawkinsa, będzie Josh Freese. Muzyk w przeszłości grał m.in. z A Perfect Circle, Nine Inch Nails czy Guns N' Roses. 

Freese, w wywiadzie dla Ricka Beato, wspominał moment, w którym dowiedział się o propozycji dołączenia do Foo Fighters. Sam przyznał, że się tego nie spodziewał, choć w mediach spekulowano, że to właśnie on jest jednym z kandydatów. 

Wszyscy się mnie pytali, czy zespół do mnie już zadzwonił. Ludzie mnie zaczepiali, a także inni perkusiści. Na forach Reddit pisano: "Josh Freese to będzie ten facet". Ja z kolei odpowiadałem coś w stylu: "Nawet nie wiadomo, czy po śmierci Taylora będą kontynuować działalność". Większość znanych mi osób przyznawała natomiast: "Och, będą musieli to jakoś rozgryźć". Pomyślałem sobie wtedy: "No cóż, może, kto wie?" – przyznaje perkusista FF. 

Mellina - Lady Pank czy Oddział zamknięty, kto był bardziej "sex, drugs and rock'n'roll"?

Fresse wspominał, że otrzymał telefon od Dave'a Grohla pod koniec 2022 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, czyli kilka miesięcy po tym, jak odbyły się koncerty w hołdzie Taylorowi Hawkinsowi. Perkusista zresztą zagrał wówczas z Foo Fighters jako jeden z zaproszonych gości. 

Byłem wówczas na spacerze z żoną i kilkoma naszymi psami. Właśnie wtedy Dave próbował się do mnie dodzwonić. Moja żona powiedziała: "Wiem, dlaczego do ciebie dzwoni". Odpowiedziałam tylko, że spokojnie i że w ogóle o tym nie myślę. Pomyślałem, że może urządza imprezę sylwestrową. Albo tworzy projekt, w którym każdy z perkusistów, który wystąpił na tamtym wydarzeniu, gra jakiś utwór. Mógł do mnie dzwonić z wielu powodów.

Josh Freese szybko oddzwonił do lidera Foo Fighters. – Pogadaliśmy o Bożym Narodzeniu i naszych dzieciach oraz o tym, czy nadal wierzą w Świętego Mikołaja. Rozmowa jednak w końcu zeszła na tematy stricte muzyczne. – Zapytałem, czy coś nagrywali. A on na to: "Tak, stworzyliśmy mnóstwo materiału. Grałem też na perkusji i jestem bardzo zadowolony z tego, jak to brzmi. Rozmawialiśmy też na temat perkusisty. I chcemy, żebyś ty był tym facetem".

Freese wspomniał, że początkowo, co ciekawe, mimo przyjęcia oferty, nie był mocno tym wszystkim podekscytowany.

Poczułem się, jakby ktoś kopnął mnie w brzuch. Nie powiedziałam: "Wow, ale świetnie". Nie ekscytowałem się w ten sposób. To było bardziej, jakbym stracił przytomność. Pomyślałem tylko: "O mój Boże".

Perkusista przyjął ofertę, bo jak sam wspomina: – Nie mogło to potoczyć się inaczej po tym, jak poprosił mnie o to gość, które szanowałem od zawsze. Nie tylko jako autora tekstów, wokalistę i gitarzystę, ale również jako perkusistę.

Foo Fighters ponownie w Polsce

Foo Fighters, z Joshem Freesem za perkusją, zobaczymy w tym roku w Polsce. Grupa będzie jedną z głównych gwiazd tegorocznej odsłony Open'era, która odbędzie się w dniach 3-6 lipca 2024 na gdyńskim lotnisku Kossakowo. Muzycy FF zagrają pierwszego dnia na głównej scenie festiwalu. 

Oto rockowe utwory, które przebiły magiczną barierę na Spotify:

Listen on Spreaker.