John Frusciante - 5 najlepszych riffów gitarzysty

i

Autor: Mike Gray / Avalon/Photoshot/East News Znają je wszyscy fani Red Hot Chili Peppers

John Frusciante - 5 najlepszych riffów gitarzysty. Znają je wszyscy fani Red Hot Chili Peppers

2023-06-19 11:35

John Frusciante dał się poznać światu przede wszystkim jako gitarzysta formacji Red Hot Chili Peppers. Muzyk od lat z powodzeniem prowadzi także karierę solową, w której to znacznie wykracza poza gitarowe brzmienia, Nie da się jednak ukryć, że to jednak właśnie one przyniosły mu największe uznanie. John ma na koncie wiele nieśmiertelnych riffów, a my wybraliśmy pięć najlepszych!

John Frusciante urodził się 5 marca 1970 roku w Queens w Nowym Jorku. John ma silne muzyczne korzenie - jego ojciec zaczynał karierę jako pianista, a wiedzę zdobywał w prestiżowym Juilliard School, matka zaś była obiecującą wokalistką, zdecydowała się jednak porzucić karierę na rzecz zajmowania się domem. Rodzice przyszłego gitarzysty rozwiedli się, a on z matką przeprowadzili się do Los Angeles, gdzie zamieszkali z nowym partnerem kobiety. Ten zaś, samemu mając artystyczną duszę, niezwykle wspierał dążenia młodego Johna do nauki gry na instrumentach. To właśnie w tym mieście John zaczął angażować się w tworzenie sceny punk rockowej, swoje umiejętności rozwijał, studiując grę Jeffa Becka, Jimmy'ego Page'a, Davida Gilmoura, Jimmiego Hendrixa i Franka Zappy. W wieku 16 lat Frusciante, za zgodą rodziców i po zdaniu koniecznych egzaminów, rzucił szkołę, by skupić się na muzyce.

John Frusciante - wielka kariera i wielkie problemy

John zapoznał się z muzyką Red Hot Chili Peppers już jako czternastolatek, a rok później uczestniczył w swoim pierwszym koncercie formacji. Szybko zaczął się uczyć grać ich numerów na gitarze, w końcu osobiście zapoznał się z Hillelem Slovakiem. Niedługo później John zapoznał się z Flea - Panowie razem jammowali i szybko okazało się, że łączy ich muzyczna chemia. John planował wziąć udział w przesłuchaniach do zespołu Zappy, swojego mistrza, zrezygnował jednak, gdy dowiedział się, że ten surowo zabrania zażywania narkotyków swoim współpracowników, a on, jak sam twierdzi, chciał prowadzić życie godne gwiazdy rocka, pod hasłem "sex, drugs and rock and roll"...

W 1988 roku w wyniku przedawkowania zmarł Slovak. To Flea zaproponował, by zaprosić na przesłuchanie Johna - udało się, a ten został nowym gitarzystą zespołu. Pierwszy album, nagrany z jego udziałem, to Mother's Milk. Przełomem był wydany dwa lata później Blood Sugar Sex Magik. Niestety, sława przeraziła Johna, który zupełnie przestał sobie radzić z uzależnieniem, coraz częściej sięgając po heroinę. W 1992 roku muzyk po raz pierwszy opuścił zespół i całkowicie pogrążył się w nałogu. Ten był na tyle silny, że w 1996 roku media donosiły, że ważący niespełna 40 kg, nie mający zębów, walczący z infekcją krwi i ranami na ramionach, John jest bliski śmierci. Dopiero dwa lata później muzyk zdecydował się zgłosić na terapię. Po dojściu do siebie muzyk powrócił do zespołu i wziął udział w nagraniach kolejnych przełomowych albumów: Californication, By the Way Stadium Arcadium. Następnie zaś... ponownie opuścił grupę. Powrócił w 2019 roku, a zespół w 2022 roku wydał dwie podwójne, świetnie przyjete płyty - Unlimited Love Retrun of the Dream Canteen. 

Red Hot Chili Peppers - 7 najlepszych piosenek z albumu “Unlimited Love”

Kariera solowa Johna Frusciante

Od momentu pierwszego opuszczenia Red Hot Chili Peppers, John prowadzi karierę solową. Jego debiutancki album, Niandra LaDes and Usually Just a T-Shirt, ukazał się w 1994 roku. Gitarzysta ma obecnie na koncie trzynaście płyt. Od kilku lat muzyk skupia się w ramach działalności solowej na tworzeniu muzyki elektronicznej - najlepszym tego wyrazem są wydane w lutym 2023 roku wydawnictwa . I : i : I I .

Najlepsze riffy Johna Frusciante

John jest niezwykle utalentowanym gitarzystą, zupełnie zakochanym w grze na tym instrumencie, wkładającym w to wszystkie swoje emocje. Wynikiem tego są genialne riffy i solówki muzyka - sprawdź w galerii te najlepsze!