Metallica to zespół, którego nie trzeba przedstawiać nikomu, bez względu na ulubione brzmienia. Grupa cieszy się ogromną, globalną rozpoznawalnością. Choć obecny skład – James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett i Robert Trujillo – pozostaje niezmienny od ponad dwóch dekad, to wcześniej za partie basu odpowiadał w niej Jason Newsted. Muzyk zakończył współpracę z gigantami metalu w 2001 roku.
Newsted zasilił szeregi Metalliki w niezwykle trudnym momencie jej historii. W 1986 roku w wypadku autokaru podczas trasy koncertowej w Europie, gdzie zespół promował płytę Master of Puppets, zginął 24-letni Cliff Burton. Jason dołączył jeszcze tego samego roku, a jego studyjnym debiutem w grupie był album ...And Justice for All z 1988 roku. Przez całe lata 90. współtworzył potęgę kapeli, nagrywając z nią między innymi ikoniczny "Czarny Album" z wielkim przebojem Nothing Else Matters. Z zespołu odszedł po kilkunastu latach, kiedy pozostali członkowie nie wyrazili zgody na jego zaangażowanie w inne przedsięwzięcia muzyczne.
Jason Newsted wyznał prawdę. Miał raka gardła
Dłuższa nieobecność Jasona Newsteda w branży muzycznej zaniepokoiła fanów. Teraz artysta postanowił oficjalnie wyjaśnić powody swojego wycofania z życia publicznego.
W podcaście "Let There Be Talk" były muzyk Metalliki zdradził szokującą prawdę – w zeszłym roku zdiagnozowano u niego nowotwór gardła. Jak przyznał w rozmowie, o jego zmaganiach wiedziało dotąd zaledwie kilku najbliższych znajomych. Prawda wyszła na jaw, gdy prowadzący dopytywał, dlaczego zabrakło go podczas koncertu upamiętniającego zmarłego wokalistę AC/DC, Bona Scotta. Basista ujawnił, że 8 maja przypadnie rocznica operacji, podczas której usunięto mu zmianę nowotworową.
Dopiero niespełna miesiąc temu artysta otrzymał od lekarzy wiadomość o oficjalnym wejściu w stan remisji. Poważna choroba zmusiła Newsteda do głębokich refleksji. Muzyk podkreślił, że przewartościował swoje priorytety i teraz stawia na regenerację oraz docenianie codziennych drobnostek. Właśnie dlatego w nadchodzącym sezonie letnim jego formacja Jason Newsted and the Chophouse Band zagra zaledwie kilka koncertów.
Gdybym mógł tam być, to bym tam był. Więc trochę o tym opowiem. Postanowiłem, że w tym tygodniu, kiedy zaczynam promować pokazy i inne rzeczy i dam wszystkim znać, że wrócę, i już to wiecie – prawdopodobnie jesteście wśród 24 osób, którym powiedziałem. Więc zobaczmy – za tydzień minie rok. 8 maja 2025 roku przeszedłem zabieg w związku z rakiem gardła. I tak wyjęli stamtąd mnóstwo gó**a, a potem weszli z laserami i wyjęli kolejne mnóstwo gó**a. Więc przestrzeń w mojej głowie jest inna niż była, ale dowiedzieliśmy się o tym wcześnie. I dostałem swoje potwierdzenie, że jestem "wolny i czysty” około trzy tygodnie temu. Więc pokonałem to - powiedział Jason Newsted w nowym wywiadzie.