Jane Birkin nie żyje. Współwykonawczyni kontrowersyjnego Je t'aime... moi non plus miała 76 lat

i

Autor: Graziano Arici/Bridgeman Images/East News Nie żyje Jane Birkin

Jane Birkin nie żyje. Współwykonawczyni kontrowersyjnego "Je t'aime... moi non plus" miała 76 lat

2023-07-16 15:05

W niedzielne popołudnie czasu polskiego media na całym świecie obiegła niezwykle przykra informacja. W wieku 76 lat zmarła Jane Birkin - brytyjsko-francuska wokalistka i aktorka, znana chociażby jako wykonawczyni kontrowersyjnej kompozycji "Je t'aime... moi non plus". Całkiem niedawno Birkin, powołując się na problemy zdrowotne, odwołała serię koncertów.

Jane Birkin urodziła się 14 grudnia 1946 roku w Marylebone w Londynie. Karierę rozpoczęła jako aktorka, grając niewielkie role w, kultowych dziś, tytułach, jak Powiększenie Michelangelo Antonioniego. Przełomowy okazał się być dla niej rok 1968, kiedy to postanowiła wystartować w castingu do produkcji Slogan. Cały konkurs wygrała i zagrała u boku Serge'a Gainsbourga, z którym przez kolejne ponad dwanaście lat tworzyła duet, zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Już rok później para wydała wspólny album, z którego pochodzi legendarny utwór Je t'aime... moi non plus. Wzbudził on kontrowersje na całym świecie, ze względu na jawnie erotyczne zabarwienie. Siedem lat później swoją premierę miał film pod tym samym tytułem, który także wzbudził ogromny skandal. W 1980 roku Birkin zakończyła związek z Gainsbourgiem (z którym miała córkę, aktorkę Charlotte Gainsbourg). W kolejnych latach dalej spełniała się jako aktorka grając m.in. w nominowanym do Oscara krótkometrażowym La femme et le TGV. 

Tina Turner - najsłynniejsze utwory Królowej rock and rolla!

Jane Birkin nie żyje

W niedzielę 16 lipca media na całym świecie obiegła informacja o śmierci aktorki. Wieści te zostały podane przez francuską gazetę "Le Parisien" i potwierdzone przez agencję Reutera. Jane Birkin miała zostać odnaleziona martwa w swoim domu. W chwili śmierci artystka miała 76 lat, na chwilę obecną przyczyna zgonu nie jest znana, wiadomo jednak, że aktorka i wokalistka zmagała się w ostatnich latach z problemami zdrowotnymi - w 2021 roku przeszła udar.