Jak dobrze znasz teksty piosenek Maanamu? Quiz dla prawdziwych fanów polskiego zespołu i Kory

i

Autor: AKPA QUIZ o piosenkach zespołu Maanam!

sprawdź się

Jak dobrze pamiętasz teksty piosenek Maanamu? Quiz dla fanów Kory

2023-09-07 14:49

Maanam to jeden z najsłynniejszych polskich zespołów rockowych. Jego pojawienie się na rodzimych scenach wzbudziło ogromne zainteresowanie i na zawsze zmieniło historię muzyki. Grupa, na czele której stali Kora i Marek Jackowski, skomponowała ogromną liczbę utworów, z których wiele ma dziś miano przebojów. Jak dobrze znasz teksty piosenek Maanamu?

Historia grupy Maanam sięga 1975 roku, a dokładnie duetu M-a-M, który tworzyli Marek Jackowski i Milo Kurtis. Kilka miesięcy później do składu dołączyła Olga Jackowska, prywatnie żona Jackowskiego. Kurtis zdecydował się opuścić grupę, a jego miejsce zajął John Porter - ta zaś zmieniła swoją nazwę na Maanam Elektryczny Prysznic, skrócone z czasem do Maanam. Formacja prezentowała świeże, rockowe brzmienie, w kolejnych latach miały miejsce liczne zmiany w jej składzie. Przełomem okazał się rok 1980, gdy zespół wystąpił na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie oraz na XVIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując piosenkę Boskie Buenos. Występy te i utwór, a szczególnie wokal i charyzma Kory,cy bardzo szybko zwróciły uwagę krytyków i odbiorców, a grupa zyskała bardzo duże rzesze fanów. Rok później na rynku ukazał się debiutancki album Maanamu. W kolejnych latach zespół wydał kolejne dziesięć płyt, na które trafiły utwory, które z czasem zyskały miano przebojów. Maanam cieszył się ogromną popularnością w Polsce, udało mu się także zostać zauważonym na zagranicznych rynkach. Zespół oficjalnie zakończył działalność 31 grudnia 2008 roku.

Muzyka rockowa lat 80-tych - Polska. Albumy, które zmieniły historię

Znasz teksty piosenek Maanamu? Sprawdź się w quizie!

Grupa stworzyła wiele kultowych dziś utworów, z Boskie Buenos, Ta noc do innych jest niepodobna, Szare Miraże, Krakowski Spleen, Cykady na Cykladach na czele. Jak dobrze znasz teksty tych i innych utworów Maanamu? Sprawdź się!

Jak dobrze znasz teksty piosenek Maanamu? Quiz dla prawdziwych fanów polskiego zespołu

Pytanie 1 z 10
Kogo serdecznie wita Kora w utworze "Boskie Buenos (Buenos Aires)"