To właśnie 1 października na całym świecie obchodzimy święto szczególne dla wszystkich melomanów i melomanek. Mowa o Dniu Muzyki, który w Polsce od lat określany jest jako "Dzień Polskiej Muzyki", dając tym samym przestrzeń do świętowania dziedzictwa i osiągnięć naszych rodzimych artystów, artystek i zespołów.
Niemal tradycją jest już, że 1 października rodzime stacje radiowe bardziej, niż w inne dni, decydują się na puszczanie na swoich falach właśnie polskich wykonawców i wykonawczyń. Przypominamy, że w tym roku Grupa ZPR, do której przynależy Eska ROCK, od godziny 10:00 do 11:00 zaprezentowała polskie klasyki, dopasowane do charakteru każdej ze swoich anten.
Polscy artyści ze szczególnym wyróżnieniem
W sposób szczególny ten wyjątkowy dzień zdecydowało się świętować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak poinformowała stojąca na czele tego resortu Marta Cienkowska, to właśnie z okazji Dnia Polskiej Muzyki wręczono gronu polskich artystów i artystek medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Złote odznaczenia otrzymały Wanda Kwietniewska, od lat liderka i frontmanka zespołu Wanda i Banda, oraz ikona polskiego rocka, wokalistka i autorka tekstów grupy Hey - Katarzyna Nosowska. Srebrnym medalem Gloria Artis wyróżniony został natomiast Artur Rojek. Ministerka kultury podzieliła się zdjęciami z uroczystości odznaczenia muzyków za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.
Przypominamy, że medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” to polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.