Amerykański sen zabił Green Day! Nowy singiel zespołu, trasa i inne niespodzianki dla fanów

i

Autor: Amy Harris/Invision/East News Green Day wraca z nowościami

Green Day i "Saviors" - nowy album zespołu już jest!

2024-01-19 9:28

O tym, że coś dzieje się w obozie Green Day mówiło się co najmniej od połowy 2023 roku. Grupa już w lipcu zagrała na koncercie zupełnie nowy numer, najwięcej działo się jednak w październiku. To wtedy grupa ogłosiła wydanie nowego krążka, zatytułowanego "Saviors" - wyczekiwany przez fanów kapeli album jest już dostępny!

Ten rok z pewnością będzie szczególny dla zespołu Green Day. Dokładnie 1 lutego minie dokładnie trzydzieści lat od wydania jej trzeciego studyjnego albumu, który był równocześnie pierwszym, nagranym dla dużej wytwórni. Krążek ujrzał światło dzienne jako Dookie i stał się prawdziwym przełomem dla kapeli. Dziś płyta ta uznawana jest za jedną z tych, która przyczyniła się do zakończenia dominacji grunge'u w maintreamie i powrotu do żywszych, punkowych brzmień. Dookie uznawany jest za jedno z najważniejszych wydawnictw lat 90. i uznaje się, że odegrał kluczową rolę w przywróceniu pop-punkowych klimatów w głównym nurcie. Pod koniec września światło dzienne ujrzała jubileuszowa edycja wydawnictwa, jednak okazuje się, że był to dopiero początek dobra dla fanów grupy.

Najlepsze punkowe albumy wszech czasów. Te krążki to legendy gatunku

Przygotowywali nas do tego!

Już w lipcu pisaliśmy o tym, że Green Day na koncercie na festiwalu Festival d'ete de Quebec zagrał na żywo zupełnie nowy kawałek, zatytułowany 1981. Natychmiast pojawiły się plotki, że zbliża się nowe wydawnictwo kapeli tym bardziej, że już rok temu wytwórnia Solid State Logic poinformowała, że Green Day nawiązał współpracę z producentem Robem Cavallo, odpowiedzialnym chociażby za... Dookie! Dokładnie 1 października za to w social mediach grupy pojawił się prześmiewczy filmik, wyraźnie sugerujący, że ta przygotowała dla fanów coś specjalnego na dzień 24 października.

W weekend poprzedzający ten dzień zespół był jedną z gwiazd festiwalu When We Were Young i to tam dużo się wydarzyło! Pierwszego dnia Panowie zagrali na żywo po raz pierwszy zupełnie nowy kawałek, zatytułowany The American Dream Is Killing Me, którego to premierę w streamingu zapowiedziano właśnie na wtorek 24 października. Formacja ogłosiła także, wtedy nieoficjalnie, że wyruszy w 2024 roku w trasę stadionową po USA wraz z The Smashing Pumpkins, Rancid i The Linda Lindas. Kolejnego dnia kapela znowu zaskoczyła, prezentując... następny premierowy numer! Tym razem fani dostali nowość, zatytułowaną Look Ma, No Brains!. Nadszedł jednak wyczekiwany, 24 października i wtedy pojawiły się konkrety!

Nowy album Green Day!

To właśnie wtedy zespół oficjalnie zapowiedział premierę nowego albumu! Krążek został zatytułowany Saviors i ukazał się na całym świecie w streamingu i oczywiście w wydaniach fizycznych 19 stycznia 2024 roku. Jest to czternasty album studyjny kapeli i jak wskazuje ona sama, muzycznie jest on prawdziwym połączeniem power popu, punka, rocka czy indie. Tematycznie zaś Green Day skupia się na bolączkach współczesności z wojną, zdrowiem psychicznym, zmianami klimatycznymi, oligarchami, podziałami społecznościowymi, social mediami i epidemią opioidów na czele. Całość promują single The American Dream Is Killing Me, Look Ma, No Brains!, Dilemma i One Eyed Bastard, który natychmiast po premierze wzbudził spore kontrowersje.

Jak dobrze znasz Green Day? Sprawdź się w quizie o kapeli

Pytanie 1 z 10
Który utwór został wydany jako debiutancki singiel Green Day?