Pamiętasz gitarę, która Kurt Cobain rozbił na scenie? Wiosło trafia pod młotek!

i

Autor: PHOTOlink/Everett Collection/East News Gitara Kurta Cobaina trafia na aukcję

Gitara, która Kurt Cobain rozbił na scenie sprzedana! Wiosło zostało kupione za zawrotną cenę

2022-11-14 19:48

W maju media rozpisywały się o tym, że na aukcję trafia kultowa gitara Kurta Cobaina, którą zobaczyć możemy w klipie do kawałka "Smells Like Teen Spirit". Lider Nirvany był wielkim miłośnikiem gitar, miał ich w swojej kolekcji kilkanaście modeli. Do historii, poza słynnym Fender Competition Mustang z 1969 roku, przeszło także wiosło, które Kurt rozbił na początku kariery. Teraz to właśnie ten instrument został sprzedany na aukcji!

Kurt Cobain był miłośnikiem gitar. Lider Nirvany kolekcjonował ten instrument, miał w swoim posiadaniu kilkadziesiąt wioseł, a jego ulubioną marką był Fender. Cobain tak bardzo ją sobie upodobał, że korzystał z niej głównie w studiu nagraniowym. Artyście szczególnie przypadły do gustu modele linii Mustang, na których regularnie grał na koncertach, czy wykorzystywał w klipach. W teledysku do kultowego Smells Like Teen Spirit pojawia się klasyczny model Fender Competition Mustang z 1969 roku, w kolorze Lake Placid Blue. W maju tego roku instrument trafił na aukcję i został zakupiony przez kolekcjonera, Jima Irsay'a. za powalającą kwotę 4 550 000 dolarów. Teraz fani Kurta Cobaina dostali kolejną okazję, aby kupić inną jego gitarę. 

Rozbita gitara Kurta Cobaina trafia na aukcję!

Tym razem kolekcjonerzy mogli zakupić inne słynne wiosło Cobaina. Mowa o gitarze Fender Mustang z 1973 roku, którą ten rozbił podczas dwóch koncertów Nirvany, które miały miejsce w 1989 roku, w ramach pierwszej trasy koncertowej zespołu po Stanach Zjednoczonych, tuż po wydaniu debiutanckiego Bleach, Kurt po jakimś czasie wymienił wiosło na inne, a te podpisał słowami: "Yo Sluggo. Thank for the trade. If its illegal to Rock and Roll, then throw my ass in jail. Nirvana."

Co tam w środku gra? Nirvana

Ile zapłacono za gitarę Kurta Cobaina?

Gitara trafiła na aukcję "Icons & Idols: Rock 'N' Roll" zorganizowaną przez jeden z najsłynniejszych domów aukcyjnych na świecie, czyli Julien's Auctions. Wydarzenie odbyło się w piątek, sobotę i niedzielę 11, 12 i 13 listopada. Na rozbite wiosło Kurta Cobaina zostało złożonych siedemnaście ofert i szacowało się, że kupiec może za nie zapłacić nawet 200 tysięcy dolarów. Ostatecznie instrument został sprzedany za powalającą kwotę 486 400 dolarów. Gitara Cobaina nie była jedynym przedmiotem, jaki można było zakupić na aukcji - trafiły na nią także te należące m.in. do Eddiego Van Halena, Gene Simmonsa czy muzyków AC/DC. Zdjęcia gitary Kurta Cobaina można zobaczyć pod linkiem.