
7 muzyków, którzy zbudowali sobie sami instrumenty. Na czym oni graja?
Nie tylko wielka czwórka. Kapele, bez których nie byłoby grunge'u
Nie tylko wielka czwórka
Kapele, bez których nie byłoby grunge'u
Green River
Został został założony w 1984 roku w Seattle przez wokalistę/gitarzystę Marka Arma, gitarzystę Steve'a Turnera, perkusistę Alexa Vincenta i basistę Jeffa Amenta. Choć grupa nie osiągnęła sukcesu komercyjnego, to uznaje się ją jako pionierską dla muzyki grunge. Członkowie Green River utworzyli później takie formacje jak Temple of the Dog czy Pearl Jam. Zespół wziął swoją nazwę od seryjnego mordercy, którego media ochrzciły mianem Morderca znad Green River. W 1988 roku ukazał się pierwszy - i jedyny - album kapeli, Rehab Doll.
Mudhoney
Grupa powstała w 1988 roku po rozpadzie Green River, a jej członkami byli wokalista i gitarzysta rytmiczny Mark Arm, gitarzysta prowadzący Steve Turner, basista Guy Maddison i perkusista Dan Peters. Uznaje się, że wczesne wydawnictwa formacji, szczególnie singiel Touch Me I'm Sick miały kluczowy wpływ na tworzącą się wtedy scenę grunge. Co ciekawe, zespół wciąż działa - Mudhoney mają na koncie dziesięć albumów studyjnych, z czego ostatni ukazał się w 2018 roku.
Mother Love Bone
Choć zespół Mother Love Bone istniał w oryginalnym składzie tylko przez dwa lata, to jego twórczość odcisnęła nieocenione piętno na twórczości takich grup jak Soundgarden czy Nirvana. Na czele kapeli stał Andrew Wood, którego sceniczna osobowość i wyjątkowy talent do pisania zapadających w głowę tekstów, zapewniły grupie spory sukces. Artysta zmarł 19 marca 1990 roku, a jedyny album Mother Love Bone, zatytułowany Apple, ukazał się cztery miesiące po jego śmierci.
TAD
Grupa powstała w 1988 roku, oczywiście w Seattle, a jej założycielem był wokalista i gitarzysta Tad Doyle. TAD był jednym z pierwszych zespołów, które podpisały kontrakt z legendarną wytwórnią Sub Pop, przez co uznaje się go za jeden z pierwszych ery grunge. Formacja wydała w sumie cztery albumy studyjne, rozpadła się jednak w 1999 roku.
Hole
Grunge ma też swoją kobiecą odsłonę, a najlepszym tego przykładem jest zespół Hole. Formacja została założona w Los Angeles w 1989 roku przez wokalistkę Courtney Love i gitarzystę Erica Erlandsona. Pierwszy album studyjny kapeli, zatytułowany Pretty on the Inside został wyprodukowany przez Kim Gordon z grupy Sonic Youth i ukazał się w 1991 roku, wzbudzając zainteresowanie krytyków na całym świecie. Dziś Hole określa się jako jeden z najbardziej znanych na świecie zespołów rockowych w historii, na czele którego stała kobieta.