zestawienia

Freddie Mercury - TOP 5 najlepszych występów na żywo legendy. Był królem sceny!

2024-05-29 16:35

Freddie Mercury uznawany jest za jednego z najlepszych wokalistów wszech czasów. Muzyk, który legendą stał się jeszcze za swojego życia, jako lider grupy Queen na zawsze zapisał się w historii. Artysta słynął przede wszystkim ze swojego niesamowitego głosu, którego skala liczyła sobie aż cztery oktawy, nie mniejszy entuzjazm budziły jego występy na żywo. Sprawdź w naszej galerii 5 najlepszych!

Freddie Mercury urodził się jako Farrokh Bulsara w Stone Town w brytyjskim protektoracie Zanzibaru 5 września 1946 roku. Przyszły muzyk światowej sławy zaczął pobierać lekcje gry na fortepianie już w wieku 7 lat, a pięć lat później powołał do życia swój pierwszy zespół, The Hectics, który wykonywał covery najsłynniejszych rock and rollowych artystów, z Cliffem Richardem i Little Richardem na czele - to właśnie w tym czasie zaczął mówić o sobie 'Freddie'. Farrokh wraz z rodziną przenieśli się do Wielkiej Brytanii w 1964 roku, gdzie podjął on studia artystyczne, które ukończył z sukcesem już pięć lat później. Chwilę po studiach Freddie poznał Rogera Taylora, jednak Panów początkowo nie połączyły ścieżki muzyczne, a przyszły lider Queen działał w tym czasie w innych zespołach - Ibex, a następnie Sour Milk Sea.

Freddie Mercury i Montserrat Caballé i album "Barcelona". O tym, jak operowa pasja artysty stała się rzeczywistością

Queen - powstanie i narodziny legendarnego zespołu

W kwietniu 1970 roku Freddie dołączył do tworzonego przez Taylora (perkusja) i Briana Maya (gitara) zespołu Smile, zastępując ich dotychczasowego wokalistę, niecały rok później skład uzupełnij basista John Deacon, a grupa oficjalnie zmieniła nazwę na Queen. Pierwszy album studyjny formacji, zatytułowany po prostu Queen ukazał się w lipcu 1973 roku i od razu osiągnął spory sukces. Już niecały rok później grupa wydała kolejną płytę, jednak Queen II została chłodniej przyjęta przez krytyków i opinię publiczną od swojej poprzedniczki. Przełom nadszedł w 1975 roku, wraz z premierę A Night at the Opera, z którego pochodzi, uznawany za rockowy utwór wszech czasów, Bohemian Rhapsody. W kolejnych latach grupa wydała  dziesięć albumów, w tym uznawane dziś za kultowe News of the World, The Game, Hot Space czy A Kind of Magic. To właśnie z nich pochodzą najsłynniejsze numery grupy, jak We Are the Champions, Don't Stop Me Now, Another One Bites the Dust, Under Pressure, Radio Ga Ga, Who Wants to Live Forever The Show Must Go On. Ostatni album Queen z Freddiem w roli wokalisty, Innuendo, ukazał się w lutym 1991 roku, na dziewięć miesięcy przed śmiercią Mercury'ego.

Freddie Mercury - prawdziwy władca sceny

Zespół Queen do dziś uznawany jest za jeden z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się zespołów na świecie, który umiejętnie łączył różne gatunki muzyczne - rock, hard rock, heavy metal, pop, elementy opery, muzyki elektronicznej czy funku. Duży wpływ na popularność grupy miał jej lider. Freddie Mercury słynął z ekstrawaganckiej osobowości scenicznej, ogromnej charyzmy na scenie, czterooktawowego głosu i wizerunku, który od zawsze był szeroko komentowany. Muzyk spełniał się także poza macierzystą formacją - W 1985 roku ukazał się jego solowy album, zatytułowany Mr. Bad Guy, który mocno czerpał ze brzmienia popu, dance i disco. Najbardziej popularne solowe numery Freddiego to I Was Born to Love You, Living on My Own Made in Heaven. Trzy lata później wokalista połączył siły ze swoją idolką, śpiewaczką operową Montserrat Caballé, efektem czego został album Barcelona. 

Freddie Mercury zmarł 24 listopada 1991 roku w wieku 45 lat w wyniku zapalenia oskrzeli, będącego efektem obniżenia odporności, spowodowanego AIDS. Dzień wcześniej do mediów trafiło oficjalne oświadczenie, w którym artysta poinformował, że jest nosicielem wirusa HIV. 

Freddie Mercury - najlepsze występy na żywo legendarnego artysty!

Po śmierci artysty miliony fanów pogrążyło się w żalu, jego legenda jednak jest wciąż żywa - wielbiciele muzyki na całym świecie wciąż zasłuchują się w muzyce Queen i chętnie wracają do nagrań z ich występów na żywo. Trudno zaprzeczyć temu, że Freddie był prawdziwym Królem (Królową!) sceny. Sprawdź pięć jego najlepszych występów w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej za to znajdziesz ciekawostki o albumie "Mr. Bad Guy":

Listen to "Kultowe Kawałki Kultowe Historie" on Spreaker.