Epoka Instagrama zrujnowała nas! Steel Panther nowym singlem wbija szpilę miłośnikom selfie

i

Autor: YouTube

"Epoka Instagrama zrujnowała nas!" Steel Panther nowym singlem wbija szpilę miłośnikom selfie

2023-10-18 12:14

Boomerskie, dziaderskie gadanie? A może jednak kawałek gorzkiej prawdy? Zależy kogo o to zapytać. Znany z obrazoburczego, a czasami przaśnego humoru glam metalowy skład zaprezentował nowy teledysk, w którym dzieli się refleksją na temat świata widzianego przez obiektyw smartfona.

„Niektórzy rodzą się wielcy. Inni osiągają wielkość za pomocą filtrów na Instagramie” – ten cytat przypisywany przez twórców Williamowi Shakespeare’owi otwiera teledysk i od razu daje nam 2 rzeczy do zrozumienia: po pierwsze nie będzie na poważnie, a po drugie, będzie ciśnąć po mediach społecznościowych. Coś w tym rzeczywiście jest, że im więcej filtrów, wystudiowanych póz na zdjęciach, oraz niekończących się kolekcji autoportretów, tym mniejszy dystans do siebie i większy kij w… no, wiecie gdzie.

Piosenka zaczyna się dopiero w 1:44 minucie filmiku, jednak wstęp jest istotny. Dwójka kumpli podczas wycieczki do parku robi sobie zdjęcia, a w pewnym momencie jeden z nich zaczyna rozważać odpuszczenie filtrów, selfie i po prostu bycie sobą, jakim jest. Jego kumpel jest jednak zbyt zajęty sobą by wysłuchać i odpowiedzieć cokolwiek.

Tekst kawałka, z charakterystyczną dla Steel Panther bezpośredniością, opowiada o zawodzie mężczyzny, który zakochał się w dziewczynie z portalu społecznościowego. „Dlaczego nie wyglądasz tak jak na Instagramie?” - pyta w refrenie.

Tekst dotyczy dziewczyny, ale przecież doskonale można go odnieść także do mężczyzn. O tym jak bardzo się oszukujemy by zaprezentować się lepiej, niż w rzeczywistości, wie każda i każdy, kto próbował swych sił w internetowych randkach. Poprzeczkę wysoko zawieszają internetowi celebryci, którzy poświęcają większość życia na siłownię, zabiegi upiększające i operacje plastyczne. Zwykli ludzie nie mają na to ani sił, ani czasu, ani budżetu. Za to mogą zawsze skorzystać z filtrów, prostych tricków światłą i kadrowania oraz komputerowych upiększaczy.

Problem w tym, że za każdym razem przecież w końcu wychodzi, że król jest nagi. Może po prostu czas zacząć normalizować normalność, a odpuścić sobie celebrowanie celebrytów? Fajnie by było, ale kogo my próbujemy oszukać? W dawnych czasach karmiono marzenia herosami, pięknymi księżniczkami i książętami, bohaterami dokonującymi niesamowitych czynów, którzy wyznaczali modele, do których nie da się doskoczyć. Celebryci i próba doskoczenia do nich filtrami to tylko kolejny etap tego oszukiwania się.

Lenny Kravitz - największe przeboje gwiazdora współczesnego rocka!