Enej w nowym odcinku “Melliny” w Esce ROCK!

i

Autor: Materiały prasowe

mellina

Enej w nowym odcinku “Melliny” w Esce ROCK!

2024-03-22 11:31

W tym tygodniu premierę miał kolejny odcinek talk show “Mellina” Eski ROCK, którego prowadzącym jest Marcin Meller - historyk, dziennikarz i autor książek. Tym razem gościem epizodu była sensacja polskiej sceny muzycznej - zespół Enej! O czym Piotr (Lolek) Sołoducha i Mirosław (Mynio) Ortyńsk opowiedzieli w rozmowie z prowadzącym?

Enej to polski zespół rockowo – folkowy, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Jego działalność od samego początku jest ściśle powiązana z kulturą ukraińską, o czym świadczy już jego nazwa, która pochodzi od imienia głównego bohatera poematu Iwana Kotlarewskiego “Eneida”, Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie, którego losy są podobne do losów Eneasza. Uznaje się, że prawidłową działalność grupa rozpoczęła w 2005 roku, a już rok później wzięła ona udział w festiwalu Union of Rock Węgorzewo.W 2008 roku ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany “Ulice”, dwa lata później formacji udało się dotrzeć do półfinałowej grupy na koncert festiwalu Przystanek Woodstock. Prawdziwą rozpoznawalność zespół Enej zyskał w 2011 roku, kiedy to udało mu się wygrać program “Must Be the Music. Tylko muzyka”. Lata po tym zdarzeniu okazały się być dla zespołu pasmem sukcesów, czego dowodem są liczne radiowe przeboje i kolejne płyty. Najnowsze wydawnictwo Enej to „Vesna”, czyli piąty, autorski album w dorobku zespołu. Na płycie znajduje się wszystko to, do czego zespół nas przyzwyczaił przez ponad dwie dekady działalności. Materiał bardzo energetyczny, z oryginalnymi tekstami, energetyczną sekcją dętą i charakterystycznym brzmieniem folkowym. Nad wszystkim czuwają jak zawsze Piotr „Lolek” Sołoducha oraz Mirosław „Mynio” Ortyński, którzy od początku istnienia zespołu są odpowiedzialni za część twórczą. Jednak tym razem lider zespołu – Piotr Sołoducha – oprócz samej warstwy muzycznej, daje się poznać jako autor tekstów, co do tej pory zdarzało się sporadycznie. Na płycie znalazły się doskonale znane single „Magnes”, „Neony”, „Nowy moment” i najnowszy, zapowiadający film „Baśka” z Małgorzatą Sochą w roli tytułowej, utwór „Światy dwa” oraz niezwykły duet Enej z Kwiatem Jabłoni, czyli “Nie uprzedził nikt”.

 Piotr (Lolek) Sołoducha i Mirosław (Mynio) Ortyński w “Mellinie” Eski ROCK!

W “Mellinie” Marcin Meller unikał pytań o kwestie dobrze znane, pojawiły się za to te trudniejsze, jak choćby o reakcje na wieść o inwazji Rosji na Ukrainę. Prowadzący pytał nie tylko o relacje polsko-ukraińskie - nie zabrakło też zabawnych anegdot dotyczących koncertów, a szczególnie tego, co dzieje się na zapleczu - dlaczego bywa, że czuć tam kiełbasą? Enej opowiedział też o nowym albumie.

Od razu telefony do sióstr, czy wszystko ok? Czy niczego nie potrzebują? To jest ogólnie taka bezsilność bo chcesz pomóc, chcesz jakoś wpłynąć na sytuację a wiesz, że nie możesz. Jedyne co możesz to zaproponować, żeby przyjechali. Ale oni sami jakoś muszą się dostać do granicy. A to od początku nie było łatwe.

“Mellina” - wyjątkowy talk show w Esce Rock!

Na początku stycznia 2023 roku swoją premierę miał najnowszy projekt Eski Rock. Mowa o wyjątkowym talk show “Mellina”, którego prowadzącym został historyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, pisarz, autor przebojowej powieści sensacyjnej „Czerwona Ziemia” – Marcin Meller. “Mellina” ma postać projektu multimedialnego, który można oglądać w serwisie YouTube na kanale Eski Rock oraz na stronie internetowej eskarock.pl, jak i słuchać jako podcastu w serwisach streamingowych. Nowy program to talk show, jakiego jeszcze nie było! Wyjątkowe studio, wspaniali goście, bezkompromisowe pytania i rozmowy, o których wiadomo jedno - zabraknie w nich polityki! Premiera nowego odcinka ma miejsce w każdy czwartek o godzinie 18:00 na kanale Youtube Eski Rock. Podcast dostępny jest także na Spotify i w środę na antenie Eski Rock o 23:00.

ENEJ: Czasami w garderobie czuć kiełbasą | Mellina