Elton John zagrał ostatni koncert na pożegnalnej trasie. Artysta kończy karierę sceniczną

i

Autor: Caisa Rasmussen/Associated Press/East News Elton John zakończył karierę

Elton John zagrał ostatni koncert na pożegnalnej trasie. Artysta kończy karierę sceniczną

2023-10-05 8:48

Śmiało można powiedzieć, że właśnie zakończyła się pewna epoka. Ostatni koncert w ramach swojej pożegnalnej trasy "Farewell Yellow Brick Road" zagrał Elton John. Jeden z największych artystów solowych wszech czasów, kompozytor, zdobywca dwóch Oscarów oficjalnie żegna się ze sceną i kończy tę część swojej kariry.

Muzyka była bliska Reginaldowi Kennethowi Dwightowi od najmłodszych lat. Już jako dziecko pobierał on lekcję gry na pianinie, aż w końcu udało mu się zdobyć stypendium na prestiżowej Królewskiej Akademii Muzycznej. Prawdziwą karierę rozpoczął w 1962 roku, początkowo będąc członkiem bluesowej formacji Bluesology. Opuścił ją pięć lat później, by skupić się na karierze solowej, w tym samym czasie poznał autora tekstów, Berniego Taupina, który przez lata pozostał jego stałym współpracownikiem. Jego pierwszy solowy album, już jako Eltona Johna, ukazał się w 1969 roku, jednak to dzięki utworowi Your Song, który znalazł się na kolejnej płycie, Johnowi udało się osiągnąć sukces. Szczyt kariery artysty przypadł na lata 70., gdy na rynku ukazały się takie wydawnictwa, jak Honky Château, Don't Shoot Me I'm Only the Piano Player czy Goodbye Yellow Brick Road. Choć popularność Eltona Johna zmalała w drugiej połowie lat 70., to w wielkim stylu powrócił on w 1983 roku za sprawą albumu Too Low for Zero i pozostawał na szczycie przez kolejne lata. Do 2021 roku artysta wydał trzydzieści jeden albumów studyjnych, pięć płyt-współprac i dziesięć soundtracków. Elton John pozostaje jednym z najbardziej nagradzanych artystów solowych w historii, mając na koncie dwa Oscary, sześć nagród Grammy, nagrodę Tony i dwa Złote Globy, w 1994 roku zaś, w pierwszym roku kwalifikowalności, został wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame.

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

Ostatni raz Eltona Johna na scenie

W styczniu 2018 roku artysta ogłosił, iż wyrusza w swoją pożegnalną trasę koncertową. Miała ona potrwać trzy lata, jednak przerwała ją pandemia koronawirusa. Muzyk powrócił na scenę w ubiegłym roku, było jednak jasne, że przygoda ta zbliża się ku końcowi. Elton został historycznym headlinerem festiwalu Glastonbury, a jeden z ostatnich występów w jego karierze przyciągnął tłumy. 

Kluczowa jest jednak data 8 lipca 2023 roku. To właśnie tego dnia, występem w w Sztokholmie w Szwecji Elton John zakończył karierę sceniczną. Obecnie uznaje się, że trasa "Farewell Yellow Brick Road", na którą złożyły się aż 333 występy, przyniosła 887 milionów dolarów dochodu (stan na maj 2023 roku) i w związku z tym jest najbardziej dochodową trasą wszech czasów.

Ostatni występ Eltona Johna - co się działo?

Ostatni w historii pokaz legendarnego artysty, w ramach globalnej trasy, przyciągnął tłumy. Na fanów czekała licząca aż dwadzieścia trzy utwory setlista, która obfitowała w największe przeboje muzyka. John nie ukrywał, że jest niezwykle wdzięczny swoim wielbicielom i zaznaczył, że to nim zawdzięcza to, gdzie się obecnie znajduje. Jednym z elementów pokazu było połączenie wideo z zespołem Coldplay. Lider grupy, Chris Martin nakreślił sylwetkę artysty i opowiedział o tym, jak ważną postacią dla historii muzyki on jest.

Sam Elton John zaznacza, że jest to jego ostatni występ w ramach zaplanowanej, globalnej serii występów. Muzyk nie wyklucza ewentualnych pojedynczych pokazów w przyszłości.

Listen on Spreaker.