Eddie Vedder i Bruce Springsteen w szczerej rozmowie

i

Autor: Materiały prasowe Universal Music Polska

Eddie Vedder i Bruce Springsteen w szczerej rozmowie. W ten oryginalny sposób, zapowiadany jest solowy album artysty

2022-02-15 10:03

Na YouTube pojawiła się półgodzinna rozmowa Eddiego Veddera i Bruce’a Springsteena na temat najnowszego solowego albumu wokalisty Pearl Jam, 'Earthling'. Płyta ukazała się w piątek, 11 lutego i zbiera rewelacyjne recenzje.

'Earthling' to pierwszy solowy krążek Eddiego Veddera od ponad dekady, dokładnie od czasu wydanego w 2011 'Ukulele Songs'. Wraz z premierą krążka, ukazał się najnowszy singiel - pełen surowej energii, kinowych syntezatorów i bajecznych harmonii 'Invincible'. Wydawnictwo wcześniej promowały 'Long Way' („ostry, gitarowy kawałek” - 'Variety'), 'The Haves' („wzruszająca ballada o poszukiwaniu więzi i podziale między bogatymi i biednymi” - 'Stereogum') i 'Brother the Cloud' („wielowymiarowy rockowy numer z potężnym finałem” - 'Spin') .

Co tam w środku gra? - Motorhead - The best of

Pomysł na solową płytę pojawił się, gdy Eddie brał udział w imprezie zorganizowanej przez Global Citizen. Tam trafił na producenta, Andrew Watta, znanego ze współpracy z Justinem Bieberem czy Miley Cyrus. Zdobywca Grammy ostatecznie zajął się brzmieniem 'Earthling'.

Choć album sygnowany jest nazwiskiem Veddera, wokalista zaprosił do współpracy całkiem imponujące grono muzyków: Watta, Chada Smitha (perkusja) i Josha Klinghoffera (gitara, klawisze, chórki) znanych z Red Hot Chili Peppers, a także Eltona Johna, Ringo Starra i Steviego Wondera.

W ostatnim utworze na płycie można usłyszeć głos biologicznego ojca wokalisty, o którego istnieniu dowiedział się gdy miał 17 lat.

Cała płyta została ułożona jak setlista koncertowa i goście specjalni pojawia się na koniec - mówi Vedder. - Najpierw Stevie, potem Elton, a dalej „Mr. Mills” z Ringo. Ostatni gość to mój ojciec, którego tak naprawdę nie zdążyłem poznać.

Wątek rodzinny pojawia się również w utworze 'Brother The Cloud', który nawiązuje do tragicznej śmierci brata Veddera podczas wspinaczki górskiej.

Zaczęło się od prawdziwego zdarzenia, które później zmieniłem w fikcję - opowiada artysta. - Na zasadzie: pisz coś o czym wiesz, ale to podkoloruj.

Vedder, znany z feministycznych poglądów, nagrał na płytę również piosenkę 'Fallout Today' napisaną z perspektywy kobiety.

O pracy nad 'Earthling' Eddie Vedder rozmawiał z Bruce'em Springsteenem, co zostało uwiecznione w dokumentalnej produkcji w reżyserii Thoma Zimny'ego. Film, nakręcony na farmie Bossa w New Jersey, będzie można najpierw obejrzeć na Amazon Live, a następnie od niedzieli, 13 lutego na kanale YouTube Veddera.

Lista utworów 'Earthling':

 1. Invincible
 2. Power of Right
 3. Long Way
 4. Brother the Cloud
 5. Fallout Today
 6. The Dark
 7. The Haves
 8. Good and Evil
 9. Rose of Jericho
 10. Try
 11. Picture
 12. Mrs. Mills
 13. On My Way

Eddie Vedder w 2022 roku odbędzie trasę koncertową Pearl Jam, w ramach której odwiedzi także Polskę. Zespół zagra 14 lipca w Tauron Arenie Kraków. Szczegóły tournée można znaleźć na oficjalnej stronie zespołu.

Aerosmith - tych kawałków słuchał cały świat! [TOP5]