Duff McKagan

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Charles Peterson

muzyczne nowości

Duff McKagan zapowiedział album koncertowy! Posłuchaj muzyka w coverze klasyka Mad Season

2024-05-07 13:35

Duff McKagan świętuje pięciolecie swojego drugiego solowego albumu, “TENDERNESS” nowym koncertowym krążkiem “TENDERNESS LIVE FROM LOS ANGELES”, który będzie miał premierę w piątek, 31 maja. Płyta dostępna jest już w przedsprzedaży.

Nagrany 13 czerwca 2019 roku w historycznym El Rey Theatre w Los Angeles, zaledwie kilka dni po premierze “TENDERNESS” w maju 2019 roku, “TENDERNESS LIVE FROM LOS ANGELES” prezentuje McKagana odbywającego intymną podróż przez swój własny kanon piosenek wraz z kilkoma osobistymi coverami, który wspierany jest przez trzykrotnego zdobywcę nagrody GRAMMY, producenta “TENDERNESS”, Shootera Jenningsa i jego zespół. “TENDERNESS LIVE FROM LOS ANGELES” zwiastuje premiera elektryzującego wykonania “RIVER OF DECEIT”, oryginalnie nagranego przez bliskich przyjaciół McKagana, supergrupę Mad Season z Seattle – w skład której wchodzili: gitarzysta Mike McCready (Pearl Jam), perkusista Barrett Martin (Screaming Trees) oraz nieżyjący już Layne Staley (Alice in Chains) i basista John Baker Saunders (The Walkabouts).

Grunge’owe kapele wszech czasów / Eska ROCK

To była ogromna przyjemność i zaszczyt móc pracować z Shooterem Jenningsem i jego znakomitym zespołem przy nagrywaniu piosenek, które znalazły się na płycie "TENDERNESS’”. Aubrey i John, którzy grają na skrzypcach i gitarze hawajskiej, nadali mojej muzyce zupełnie nowy kierunek. Dążę do zmian i rozwoju w życiu, a ci goście wprowadzili mnie w zupełnie nowy muzyczny świat. Ta relacja stała się jeszcze bardziej wyjątkowa, kiedy Shooter i zespół zgodzili się pojechać ze mną w trasę koncertową TENDERNESS. Pamiętajcie, że Ted Kemp, Jamie Douglas, Aubrey Richmond, John Scheffler i Shooter koncertowali razem przez lata. To cholernie zgrana ekipa. Wygrałem los na loterii! To nagranie koncertowe z El Rey w Los Angeles prezentuje nie tylko utwory z płyty, ale także kilka coverów, które zaczęliśmy włączać do setów koncertowych podczas trasy. Wyróżniliśmy kilka utworów z tego koncertu – jednym z nich jest oczywiście ‘TENDERNESS’ i nasza wersja utworu MAD SEASON, ‘RIVER OF DECEIT’. Taka piękna piosenka napisana przez chłopaków, których teraz znam i kilku, których nie ma już z nami. To dla mnie swego rodzaju świętowanie. Wszystkie te występy na żywo, które zagraliśmy podczas tej trasy, były jak pożegnanie, modlitwa do lepszych rzeczy i piękne spotkanie wszystkich złych skurczybyków - mówi Duff McKagan.

Duff McKagan solo

Zmiksowany na nowo w legendarnym Sunset Sound Studio 3 (znanym również jako Snake Mountain) przez Jenningsa przy użyciu słynnej niestandardowej konsoli API, na której Prince nagrywał i miksował “Purple Rain”, “TENDERNESS LIVE FROM LOS ANGELES” zawiera także potężną wersję klasycznego “CLAMPDOWN” The Clash i takie ulubione utwory fanów Guns N' Roses, jak “YOU AIN'T THE FIRST”, “DUST N'BONES” i “DEAD HORSE”. Jednak w swej istocie zestaw rzuca światło na uderzający kunszt wokalny McKagana, za sprawą koncertowych utworów pierwotnie zawartych na płycie ‘TENDERNESS’, w tym ulotnego “CHIP AWAY”, który zyskał niezwykłe pochwały od samego maestro, Boba Dylana.

Uznany przez Loudwire za jeden z „50 najlepszych albumów rockowych 2019 roku”, “Tenderness” stał się potężnym nowym rozdziałem dla wciąż rozwijającego się artysty, który stawia czoła społecznym dolegliwościom i swoim osobistym wykroczeniom na bogatym, dźwiękowym tle aranżacji opartych na americanie. Napędzany takimi piosenkami, jak pełen niuansów “IT'S NOT TOO LATE” i pełen nadziei utwór tytułowy, “TENDERNESS” spotkał się z szerokim uznaniem takich magazynów jak np. Rolling Stone, (3,5 na 4 gwiazdki: „album pełen piękna i serca… To muzyka sumienia, ciężkie utwory z lekką nutą”). „Wspaniały zestaw rozmyślań o korzeniach rocka” – tak z kolei o albumie pisał Entertainment Weekly. „Z pomocą Jenningsa McKagan stworzył mieszankę rocka i muzyki amerykańskiej, przywołującą na myśl zarówno Glimmer Twins, jak i Gutter Twins”, „McKagan uważnie przygląda się niektórym z najważniejszych problemów, przed którymi stoi obecnie nasz kraj… w równym stopniu co Rolling Stones, Lou Reed i Guns N’ Roses z ery ‘Lies’” –pisał Consequence.

“TENDERNESS LIVE FROM LOS ANGELES” jest następstwem ubiegłorocznego wydania równie dobrze przyjętego trzeciego solowego albumu McKagana, LIGHTHOUSE. Okrzyknięty przez Paste „emocjonalnym, osobistym i duchowym rozliczeniem... (McKagana) i najważniejszym projektem rockowym w dotychczasowej historii”, album przedstawia muzyka obnażającego w większym stopniu swojego artystycznego ducha niż kiedykolwiek wcześniej, łącząc elementy akustyczne z ostrym rock'n ' rollem, by wylądować w delikatnym miejscu pomiędzy refleksją poszukującą duszy a czystą energią. “LIGHTHOUSE” spotkał się z aplauzem krytyków ze strony takich międzynarodowych mediów, jak Rolling Stone, Kerrang!, Revolver i American Songwriter, a promowały go takie single jakLIGHTHOUSE, I SAW GOD ON 10TH STREET i LONGFEATHER, ten ostatni okrzyknięty przez Revolver “elegijnym”, powstał do niego oficjalny teledysk, który można teraz zobaczyć na YouTube. McKagan wykonał później “LONGFEATHER”, występując w programie Jimmy Kimmel Live! w stacji ABC.

Album “LIGHTHOUSE” dostępny jest w szerokiej gamie formatów, w tym w streamingu, na płycie CD, kasecie i LP. Dostępnych jest również wiele wersji Deluxe i pakietów zawierających oficjalne certyfikaty autentyczności podpisane przez McKagana. “LIGHTHOUSE” – jak również ekskluzywna linia merchu – jest już dostępna na www.duffonline.com.

Niedawno wydany album “Lighthouse” (edycja rozszerzona) dostępny jest już na wszystkich plaformach streamingowych i zawiera osiem dodatkowych utworów oraz trzy ekskluzywne filmy video z występami na żywo, nagrane w grudniu ubiegłego roku w Easy Street Records w rodzinnym mieście McKagana, Seattle w stanie Waszyngton. Do dodatkowych utworów dołączono okrojoną, akustyczną wersję wyróżniającego się numeru „I JUST DON’T KNOW”, przekształconą z mocnej oryginalnej wersji w natchnioną, refleksyjną balladę, która ukazuje wrażliwość tekstów i wokalu McKagana. Album zawiera także takie kompozycje jak: “THIS IS THE SONG”, “IT CAN’T COME TOO SOON” oraz “PASS YOU BY” (numer pierwotnie pochodzący z EPki “THIS IS THE SONG”, wydanej w maju zeszłego roku z okazji Miesiąca Świadomości Zdrowia Psychicznego) oraz “C’MON BOYS” (z udziałem Jessego Daytona), a także koncertowe wersje “I SAW GOD ON 10TH STREET”, “JUST ANOTHER SHAKEDOWN” i “LONGFEATHER”. Wszystkim trzem koncertowym utworom towarzyszą oficjalne nagrania wideo z kameralnego wydarzenia w rodzinnym mieście artysty. Ponadto pełny film przedstawiający występ McKagana na żywo w Easy Street Records można w całości obejrzeć na YouTube.

Duff McKagan z radością ogłosił też październikową trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Europie. Seria koncertów rozpoczynających się w Dublinie będzie obejmować występy kultowego muzyka w piętnastu miastach w jedenastu krajach, ożywiając “Lighthouse” swoimi legendarnymi występami na żywo. Muzyk zawita również do Polski.

Sprawdź ciekawostki o debiutanckim albumie Guns N' Roses: