jak dziś rockuje?

Depeche Mode - 5 faktów o albumie “Black Celebration” | Jak dziś rockuje?

2024-07-08 8:50

Zespół Depeche Mode bardzo szybko wkroczył na ścieżkę światowej kariery. W ciągu zaledwie pierwszych sześciu lat kariery, formacja zdążyła wydać pięć albumów! Pod tym względem szczególny jest właśnie ten piąty krążek, który zaprezentował nowe, nieco zmienione oblicze grupy, które miało okazać się być preludium do tego, co ta zaprezentowała w kolejnej dekadzie.

Zespół Depeche Mode zaczął działalność w 1980 roku jako kwartet, w skład którego wchodzili Dave Gahan, Martin Gore, Andy Fletcher i Vince Clarke. Niestety, jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu grupy zdecydował się ją opuścić ostatni z wymienionych. Już w 1982 roku nowym członkiem zespołu został Alan Wilder, który wniósł w jej brzmienie powiew świeżości, nowe pomysły, czego dowodem był już Construction Time Again z 1983 roku. Natychmiast po odejściu Clarke'a to Martin przejął w Depeche Mode rolę lidera - był głównym kompozytorem i autorem tekstów, podejmował ostateczne decyzje i kierował brzmienie formacji na określone tory. To on właśnie jest głównym autorem piątej studyjnej płyty grupy.

Depeche Mode - przełomowe single zespołu / Eska Rock

"Black Celebration" - nagranie i wydanie albumu

Przy okazji prac nad nowym wydawnictwem, zespół postanowił spróbować czegoś nowego i tyczyło się to zarówno rutyny pracy i nagrań, jak i samego brzmienia. Te odeszło od radiowego, przebojowego synth popu, stając się dużo mroczniejsze, gęstsze, wręcz złowrogie - nieco bardziej ambitne, ale nie pozbawione sampli. Zmiana tyczyła się także wymowy tekstów, autorstwa Martina, które stały się pesymistyczne, przykre, smutne, a przy tym przepełnione pożądaniem i namiętnością.

Piaty album studyjny Depeche Mode został zatytułowany Black Celebration i ujrzał światło dzienne 17 marca 1986 roku. Wydawnictwo spotkało się w chwili premiery z dość mieszanymi recenzjami, a te z jednej strony krytykowały życiową postawę Gore'a, którą ten wyrażał w tekstach, z drugiej zaś zwracały uwagę na jego zmysł kompozytorski. Po latach płyta została oceniona ponownie i wskazywana jest jako jedna z najważniejszych w dyskografii Depeche Mode. Trent Reznor określił ją jako kluczową dla niego podczas prac nad debiutem Nine Inch Nails, czyli Pretty Hate Machine z 1989 roku.

Ciekawostki o "Black Celebration"

Jakie ciekawostki skrywa krążek? Sprawdź w galerii na samej górze!

Poniżej znajdziesz fakty o płycie "Violator":