Czy palenie wpływa na wokal Jamesa Hetfielda? Muzyk Metalliki o tym, co kształtuje jego głos

i

Autor: Kevin Wolf/Associated Press/East News Wokalista Metalliki o wpływie palenia na jego śpiew

wypowiedzi muzyków

Czy palenie wpływa na wokal Jamesa Hetfielda? Muzyk Metalliki o tym, czym jest dla niego palenie cygar

2024-04-02 11:48

Metallica powoli zbliża się do zakończenia swojego odpoczynku i wznowienia trasy koncertowej, promującej ubiegłoroczny album "72 Seasons", co nastąpi już pod koniec maja. W związku z tematem występów, pojawiła się kwestia tego, czy nałogowe palenie nie wpływa, przede wszystkim negatywnie, na wokal Jamesa Hetfielda. Co on sam o tym sądzi?

Już za chwilę minie rok od premiery jedenastego albumu studyjnego Metalliki. Krążek 72 Seasons ujrzał światło dzienne 14 kwietnia 2023 roku i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem fanów, zebrał też świetne recenzje dziennikarzy muzycznych. Grupa zdobyła statuetkę Grammy za utwór tytułowy z płyty, dopiero co zgarnęła też statuetkę iHeartRadio Music Awards za album roku "Rock". Niemal natychmiast po premierze krążka legenda thrashu wyruszyła w promującą go trasę koncertową. "M72 World Tour" ma szczególną formułę - formacja gra w każdym kraju, do którego przyjeżdża, dwa pokazy, a na każdym prezentuje inną setlistę. Trasa za chwilę dotrze także do Polski - Metallica zagra na warszawskim PGE Narodowym 5 i 7 lipca!

Metallica zagra w Polsce w 2024 roku! Koncerty rockowe

Czy nałóg wpływa na wokal Jamesa Hetfielda?

Występy na trasie cieszą się dużą popularnością, a obecni na nich recenzenci zgodnie wskazują na bardzo dobrą formę Jamesa Hetfielda, Kirka Hammetta (któremu zdarza się jedynie mylić intro do Nothing Else Matters), Larsa Ulricha i Roberta Trujillo.

Wokalista grupy jest nałogowym palaczem, co nie jest żadną tajemnicą, a w sieci znaleźć można całą masę nagrań, na których tuż przed wyjściem na scenę, a nawet w przerwach od śpiewania, popala swoje ulubione cygara. Czy fakt ten nie wpływa jednak na jego wokal?

James został o to zapytany w jednym z nowym odcinków podcastu Metalliki. Muzyk powiedział, że to raczej osoby z jego otoczenia martwią się pod względem palenia o jego zdrowie, on sam jednak jest zdania, że wszystko jest w najlepszym porządku. Uważa on nawet, że jego wokal jest obecnie w najlepszej formie od lat, a nawet rozwinął, dlaczego palenie cygar to dla niego coś w rodzaju rytuału.

Widzę tę radość, jaką sprawia to mi i tej społeczności. W domu mamy wspólnotę cygarową i spotykamy się w każdy czwartek, zaciągamy się i po prostu jesteśmy ze w pełnej szczerości, wiesz, sprawdzamy się nawzajem. Jest ich kilka, to chłopaki z okolicy, którzy nie są zbyt towarzyscy, spotykamy się raz w tygodniu i to wszystko. Nie mogą się doczekać tego dnia tygodnia, uwielbiam to. To relaks, rodzaj medytacji. To męska sprawa - omówił James temat w podcaście.

Znajdziesz poniżej 5 najlepszych solówek Jamesa Hetfielda!

Listen on Spreaker.