Co się dzieje w Thy Art Is Murder? Wyrzucony wokalista i zamieszanie wokół nowego albumu

i

Autor: Wikimedia Commons - fot. Andreas Lawen, Fotandi Zamieszanie wokół zespołu Thy Art Is Murder

Co się dzieje w Thy Art Is Murder? Wyrzucony wokalista i zamieszanie wokół nowego albumu

2023-09-25 10:21

Choć zespól Thy Art Is Murder jest obecny na rynku od prawie dwudziestu lat i ma na koncie sześć albumów, to właśnie znalazł się on w samym centrum sporego skandalu. Ze składu wyrzucony został długoletni wokalista, Chris „CJ” McMahon, a stało się to na chwilę przed wydaniem płyty, w związku z czym zdecydowano się na niej na bardzo nietypowy krok.

Zespół Thy Art Is Murder powstał w 2006 roku w Sydney i zadebiutował dwa lata później EP-ką Infinite Death, która świetnie poradziła sobie na australijskim rynku. Drugi album formacji, Hate, ukazał się w 2012 roku i dotarł do 35. miejsce listy ARIA Charts, czynią Thy Art Is Murder pierwszym zespołem, grającym deathcore, który kiedykolwiek dotarł do pierwszej czterdziestki tego zestawienia. W kolejnych latach grupa wydała jeszcze cztery płyty, w tym najnowszą Godlike, która ujrzała światło dzienne w ostatni piątek, 22 września. To właśnie z tym wydawnictwem związany jest niemały skandal.

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Chris „CJ” McMahon - kontrowersyjny wpis i przeprosiny

W 2009 roku wokalistą zespołu został Chris „CJ” McMahon. Muzyk znalazł się na językach wszystkich pod koniec sierpnia, gdy na jego oficjalnym koncie w social mediach pojawił się wpis, uderzający w osoby transpłciowe. Na Chrisa posypały się gromy, on sam najpierw zdecydował się usunąć swoje profile, a następnie za pośrednictwem kont zespołu udostępnił wideo z przeprosinami, w którym obszernie wyjaśnił swoje zachowanie i wyraźnie posypał głowę popiołem. Wydawało się, że wszystko idzie w dobrym kierunku, a formacja przygotowuje się do wydania nowej, szóstej już płyty, w nagraniach której udział brał także McMahon, którego wokal słychać na wszystkich krążkach Thy Art Is Murder. No nie do końca.

Chris „CJ” McMahon wyrzucony ze składu Thy Art Is Murder! Kto śpiewa na nowej płycie?

W wobotę 23 września, a więc dzień po premierze albumu Godlike, zespół zamieścił w swoich social mediach wpis, w którym poinformował, że Chris nie jest już członkiem Thy Art Is Murder. Jeśli zaskoczeń jest mało, to dostarcza ich więcej dalsza treść oświadczenia.

Wynika z niego, że choć McMahon brał udział w nagraniach nowej płyty, to ostatecznie... zdecydowano się usunąć z niej jego wkład i... połączyć siły z innym wokalistą! Co ciekawe, partie wokalne zostały nagrane na nowo raptem na kilka dni przed premierą Godlike. By było jeszcze ciekawej, członkowie grupy nie podali do informacji publicznej tożsamości nowego wokalisty. Jako przyczynę rozstania z Chrisem podano częściowo jego komentarze sprzed miesiąca, zaznaczono jednak, że były one jednym z symptomów problemów, które narastały w składzie w związku z osobą Chrisa od dawna.

Ronnie Radke komentuje całą sytuację

Okazuje się przy tym, że sam McMahon dowiedział się o usunięciu go z zespołu i fakcie pozbawienia go udziału w nowej płycie... z Internetu, wraz z publikacją oświadczenia! Całą sytuację postanowił skomentować nawet Ronnie Radke, który zamawiał w swoich social mediach do otwartego bojkotu Thy Art Is Murder. Zdradził on także, że wysłał Chrisowi dwadzieścia tysięcy dolarów jako formę pokrycia szkód, jakich ten doznał.