Sąd

i

Autor: Pixaby

wiadomości

Były basista zespołu Saxon skazany za molestowanie nieletniej. Spędzi w więzieniu najbliższe lata

2024-04-15 11:19

Zespół Saxon uznawany jest za jedną z najważniejszych heavy metalowych formacji, czołowego przedstawiciela brzmienia New wave of British heavy metal. Jednym z założycieli grupy jest basista Steven"Dobby " Dawson, który jednak odszedł z grupy w latach 80. Ten stał się niedawno bohaterem ogromnego skandalu, a teraz został oficjalnie skazany...

Steve Dawson rozpoczął karierę na początku lat 70., początkowo w zespole Blue Condition, który szybko zmienił nazwę na SOB, a kolejno przeistoczył się w Son of a Bitch, by w 1978 roku stać się znany jako Saxon. Dawsona uznaje się dziś za jednego z założycieli brytyjskiej legendy heavy metalu, postrzeganej jako kluczowej dla brzmienia New Wave of British Heavy Metal. Basista był członkiem zespołu do 1986 roku, kiedy to odszedł w wyniku wewnętrznych konfliktów i nieporozumień i brał udział w nagraniach jego siedmiu pierwszych płyt: Saxon, Wheels of Steel, Strong Arm of the Law, Denim and Leather, Power & the Glory, Crusader i Innocence Is No Excuse. Po odejściu z Saxon, basista połączył siły z byłym gitarzystą formacji, Grahamem Oliverem w ramach projektu Oliver / Dawson Saxon, jednak w 2021 roku Dawson wycofał się z działalności muzycznej.

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Steve Dawson skazany

Na początku marca tego roku Dawson został uznany winnym czterech zarzutów napaści seksualnej na osobę poniżej czternastego roku życia. Do wielokrotnego znęcania się miało dojść na początku lat 90., gdy ofiara miała niespełna sześć lat.

Teraz w sprawie zapadł oficjalny wyrok. Były basista zespołu Saxon został skazany na sześć lat pozbawienia wolności. Proces skomentował Robert Heath, oficer odpowiedzialny za sprawę w South Yorkshire Police:

Stephen Dawson myślał, że 30 lat temu uszło mu na sucho popełnienie tych straszliwych zbrodni na młodej, bezbronnej ofierze. Pokazała ona niezwykłą siłę, wracając do tych zdarzeń. Oczywiste jest, że jego złe czyny towarzyszyły jej przez całe życie i mam nadzieję, że ta sprawa w jakiś sposób pozwoli jej zapomnieć o tych traumatycznych wydarzeniach. Wynik tej sprawy pokazuje, jak poważnie podchodzimy do tych przestępstw. Mamy nadzieję, że będzie to stanowiło zachętę do zgłaszania wszelkich przypadków, w których padłeś ofiarą przestępstwa, niezależnie od tego, jak dawno temu miało ono miejsce. Jesteśmy po to, żeby słuchać, prowadzić dochodzenia i stawiać sprawców przed sądem.

Polecany artykuł:

Saxon prezentuje nowy teledysk!

Sprawdź się w quizie o thrash metalu:

Co wiesz o thrash metalu? TRUDNY quiz dla najwiekszych fanów i fanek ciężkich brzmień

Pytanie 1 z 10
Który utwór Black Sabbath uznawany jest za kluczowy dla korzeni thrash metalu?