Brian Johnson to jeden z najlepszych rockowych wokalistów! Oto jego najsłynniejsze występy z AC/DC

2024-02-27 10:10

Na rynku muzycznym jest aktywny od ponad pięćdziesięciu lat, jego wokal jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie - Brian Johnson, bo o nim mowa, to prawdziwa legenda rocka! Artysta z powodzeniem zastąpił w szeregach AC/DC Bona Scotta, a jego nazwisko na zawsze już kojarzyć się będzie z muzyką tej formacji. Brian Johnson to prawdziwy bóg sceny - sprawdź siedem występów na żywo, które dowodzą tego najlepiej!

Brian Johnson urodził się 5 października 1947 roku jako najstarszy syn Alana i Esther. Już w dzieciństwie zainteresował się sztuką - występował w pokazach harcerskich, zagrał w sztuce, która była emitowana w telewizji, dołączył do chóru kościelnego. Jego pierwszym zespołem był Gobi Desert Canoe Club, kolejnym formacja Fresh, jednak to rok 1970 uznaje się jako początek jego kariery, ponieważ to wtedy dołączył do kabaretowej grupy Jasper Hart Band, która wykonywała klasyczne soft-popowe piosenki, czy kompozycje z musicalu Hair. Już rok później Johnson i pozostali członkowie kabaretowej formacji utworzyli zespół Geordie, który cieszył się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii w latach 70. W 1975 roku ukazał się pierwszy - i jedyny jak do tej pory - solowy singiel artysty, zatytułowany I Can't Forget You Now.

Wielki powrót AC/DC. Zespół ogłasza trasę i zdradza nazwisko nowego basisty

Brian Johnson w AC/DC

W lutym 1980 roku zmarł Bon Scott, wokalista zespołu AC/DC. Pozostali członkowie grupy początkowo rozważali zakończenie działalności, szybko jednak uznali, że Scott chciałby, żeby AC/DC funkcjonowało nadal - rozpoczęły się poszukiwania nowego wokalisty. Bracia Young postawili na Terry'ego Slessera i Noddy'ego Holdera, Ci jednak odmówili, przez co muzycy przypomnieli sobie o pewnym wokaliście, o którym wspominał kiedyś Bon - chodziło właśnie o Briana. Malcom i Angus szybko odnaleźli Johnsona i po obejrzeniu jego występu zdali sobie sprawę, że jego wokal pasuje do stylistyki AC/DC. Doszło do spotkania, w wyniku którego Brian oficjalnie dołączył do zespołu, a już w lipcu 1980 roku ukazał się album Back in Black. Płyta ta okazała się być szczególnym sprawdzianem dla AC/DC i Johnsona, który Ci zdali śpiewająco. Szósty międzynarodowy krążek w dyskografii grupy okazał się być kolosalnym sukcesem - dziś ma on status jednego z najlepiej sprzedających się wydawnictw na świecie, został też bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Album ten dał początek prawdziwej serii świetnie przyjętych projektów - For Those About to Rock We Salute You, The Razors Edge, Ballbreaker, Black Ice, czy Rock or Bust.

W 2016 roku Brian zdecydował się opuścić zespół ze względu na pogłębiające się problemy ze słuchem. W wielkim stylu powrócił w 2020 roku - to wtedy grupa ogłosiła, że ponownie zebrała się w składzie Brian Johnson, Phil Rudd, Cliff Williams, Angus Young i Stevie Young i wydała świetnie przyjęty, nominowany do trzech nagród Grammy album Power Up. 

Brian Johnson - najlepsze występy na żywo legendarnego wokalisty!

Brian Johnson to prawdziwy bóg sceny - sprawdź w galerii na samej górze artykułu siedem występów na żywo, które najlepiej tego dowodzą!

Poniżej za to spróbuj się w quizie o AC/DC!

AC/DC - co wiesz o "najgłośniejszym zespole na świecie"? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Kto był pierwszym wokalistą AC/DC?
Listen on Spreaker.