BEKSIŃSKI.LIVE – pierwszy multimedialny spektakl łączący sztukę, muzykę i nowoczesne technologie zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego

i

Autor: Materiały prasowe Wyjątkowe wydarzenie dla fanów Zdzisława Beksińskiego

BEKSIŃSKI.LIVE - premiera multimedialnego spektaklu już w listopadzie!

2023-10-16 15:05

Już w listopadzie odbędzie się premiera multimedialnego spektaklu BEKSIŃSKI.LIVE, w którym sztuka cyfrowa łączy się ze sztuką dźwięku i obrazu na spektakularną skalę. Podczas wydarzenia obrazy Zbigniewa Beksińskiego „ożyją” na wielkich ekranach, pozwalając publiczności zanurzyć się w świat twórczości mistrza. Warstwa wizualna przenikać się będzie z muzyką, za którą odpowiadają Wasilewski i Wishlake. Na koncertach dołączą do nich jedni z najważniejszych polskich artystów – Nosowska, O.S.T.R., Błażej Król oraz Rogucki. Spektakle odbędą się we Wrocławiu (6.11 / Hala Stulecia), Warszawie (8.11 / COS Torwar) i Katowicach (1.12 / Spodek). W sprzedaży są jeszcze ostatnie bilety na katowicką odsłonę wydarzenia.

Zdzisław Beksiński należy do grona najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Jego niezwykle oryginalne i sugestywne malarstwo od lat intryguje, a nadrealne wizje z pogranicza jawy i snu nierzadko niepokoją, budząc wielkie emocje. Twórcy multimedialnego spektaklu BEKSIŃSKI.LIVE, zafascynowani jego dziełami, postanowili oddać hołd twórczości mistrza i stworzyć immersyjne wydarzenie, będące wielozmysłową podróżą po zakamarkach ludzkiej duszy, w świat wyobraźni i malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Na ekranach w przestrzeni imponujących hal koncertowych obrazy Beksińskiego zostaną wprawione w ruch, tak by stworzyć zapadające w pamięć widowisko.

Najlepsze wokalistki rockowe - Polska

W procesie tworzenia unikalnych wydarzeń forma ma olbrzymie znaczenie – mówi Michał Kaleta, managing director, endorfina events. – Poszukiwanie efektu WOW zastąpiliśmy projektowaniem immersyjnym, w którym nie tyle chodzi o element zaskoczenia, ale o zanurzenie w tym, czego doświadczamy. Przefiltrowanie obrazów Zdzisława Beksińskiego przez sztuczną inteligencję pozwoliło nam nadać im ruch. W warstwie reżyserskiej niezwykle ważna będzie również praca świateł scenicznych. Jestem przekonany, że taka forma doświadczania wyznaczy nowe trendy i gdy będziemy myśleć o tym, jak osiągnąć immersję w eventach, odeślemy po bilety na multimedialno-muzyczny spektakl BEKSIŃSKI.LIVE – dodaje Kaleta.

Rola AI

Podczas wydarzenia ważną rolę będzie odgrywała sztuczna inteligencja (AI). Wykorzystując to narzędzie, udało się uzyskać intrygujące, dynamiczne obrazy, które pulsują i transformują w nowy wymiar. AI, ucząc się z obrazów mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Cały proces pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego. Animacje i użycie obrazów mistrza są nadzorowane przez Muzeum Historyczne w Sanoku, które dodatkowo czuwa nad estetyczną zgodnością.

Praca z AI stanowi wyzwanie, które pozwala na zderzenie dwóch różnych perspektyw – ludzkiej i maszynowej – mówi Mariusz Kulma, twórca animacji do projektu BEKSIŃSKI.LIVE. –Współpraca ta może prowadzić do niesamowitych osiągnięć, ale też do wielu nieporozumień. Główną przeszkodą jest często odmienna interpretacja oraz różnice w procesie decyzyjnym. Ludzka perspektywa wynika z doświadczeń, uczuć, kultury i intuicji. AI opiera swoją interpretację na algorytmach, modelach danych i statystykach, choć dopuszcza również bardzo duży udział losowości. Znalezienie kompromisu między ludzką interpretacją a interpretacją AI jest wyzwaniem. Wciąż czynnik ludzki jest najważniejszy w całym procesie, zarówno tworzenia scenariusza, jak i wynikowej animacji. Kluczem do efektywnej współpracy z AI jest zrozumienie jej mocnych i słabych stron. Ważne jest, by nie traktować jej jako zamiennika ludzkiej kreatywności, ale jako narzędzie, które może wzbogacić pracę. Ostateczna decyzja zawsze będzie należała do człowieka, a AI może być wsparciem w tym procesie – dodaje Kulma.

Muzyka

Za warstwę muzyczną projektu odpowiadają Michał Wasilewski oraz Wishlake, którzy stworzyli niezwykle poetycką, wrażeniową interpretację malarstwa Beksińskiego. Do projektu BEKSIŃSKI.LIVE zaproszeni zostali również wyjątkowi artyści – Nosowska, O.S.T.R, Błażej Król i Rogucki. We wnętrzach spektakularnych hal usłyszeć będzie można także jednych z najlepszych muzyków młodego pokolenia – perkusistę Gniewomira Tomczyka, wibrafonistę Kubę Kotowicza oraz oktet smyczkowy.

Kiedy i gdzie odbędą się spektakle?

Multimedialne spektakle BEKSIŃSKI.LIVE odbędą się we Wrocławiu (6.11 / Hala Stulecia), Warszawie (8.11 / COS Torwar) i Katowicach (1.12 / Spodek). Ostatnie bilety na katowicką odsłonę wydarzenia dostępne są na www.eBilet.pl.