Behemoth zagra na Fryderykach? Zaraz obok T.Love i Julii Wieniawy

i

Autor: Materiały promocyjne / ADAM JANKOWSKI/REPORTER / Grzegorz Ksel/REPORTER

Behemoth zagra na Fryderykach? Zaraz obok T.Love i Julii Wieniawy

2023-03-17 11:43

To będzie naprawdę eklektyczna impreza. Na jednej scenie mają pojawić się gwiazdy ze wszystkich stron muzyki, zatem nie zabraknie także naczelnego metalowego skandalisty, Nergala. Mamy nadzieję, że nie ugrzeczni swojego scenicznego show na potrzeby tej imprezy i na scenie zapłonie ogień. Ale przy tej okazji warto zadać pytanie: po co nam takie Fryderyki?

Nie jest to pytanie nowe. Już w 2003 roku prześmiewczy zespół Hasiok nagrał piosenkę „Fryderyki”, która odbiła się szerokim echem po alternatywnej scenie. Nie chodziło jednak jedynie o nagromadzenie niecenzuralnych słów, a krytykę samej nagrody. Zacytować tekstu nie możemy, ale dodajemy link jako przypis odsyłający do źródła. Od tego czasu wiele osób krytykowało zarówno ceremonię jak i ideę tej nagrody zarzucając jej fakt, że branża sama nagradza siebie i klepie się po pleckach.

Fryderyki to nagroda polskiego przemysłu muzycznego. To bardzo ważne określenie, bo na to kto dostanie statuetkę nie ma wpływu plebiscyt czy lista przebojów. Decydują o tym wyniki dwuetapowej kwalifikacji. Najpierw członkowie Akademii Fonograficznej, powołanej przez Związek Producentów Audio-Video, przyznają nominacje artystom z listy stworzonej z kandydatów zgłoszonych przez wytwórnie. Drugim etapem jest głosowanie nad nagrodzonymi. W obszarze rocka i cięższych jego odmian nagrody zdobywali już: O.N.A, Coma, Acid Drinkers, Muchy, Hey, Edyta Bartosiewicz czy Lao Che. Behemoth także ma na koncie statuetkę, za album „Evangelion”.

Wśród zapowiedzianych gwiazd są także: T.Love, Sara James, Julia Wieniawa czy Smolasty. Trzeba przyznać, że w takim towarzystwie Behemoth będzie wyglądał dość egzotycznie. Oficjalna gala wręczenia nagród, której towarzyszyć będą występy artystów, odbędzie się 22 kwietnia 2023 w Arenie Gliwice. Bilety są już w sprzedaży.

Myslovitz dla Eski Rock!