BBC zapowiada nowy dokument o Kurcie Cobainie. Projekt powstał na 30. rocznicę śmierci lidera Nirvany

i

Autor: Screen z YouTube/Nirvana Zapowiedziany nowy film dokumentalny o Kurcie Cobainie z Nirvany

ze świata rocka

BBC zapowiada nowy dokument o Kurcie Cobainie. Projekt powstał na 30. rocznicę śmierci lidera Nirvany

2024-03-28 10:46

Już za tydzień, dokładnie 5 kwietnia, będzie miała miejsce jedna z najbardziej przykrych rocznic w świecie rocka i muzyki w ogóle. W tym roku mija równo 30 lat od zdecydowanie przedwczesnej śmierci Kurta Cobaina. W związku z tym stacja BBC ogłosiła, że wyemitowany zostanie nowy film dokumentalny o liderze Nirvany.

Kurt Cobain urodził się 20 lutego 1967 roku w Aberdeen w stanie Waszyngton. Dorastał w rodzinie przepełnionej muzyką, jednak gdy miał 9 lat jego rodzice rozwiedli się, co, jak się okazało, naznaczyło życie przyszłego artysty na zawsze. Kurt stał się outsiderem, zaczął sprawiać problemy, aż w końcu matka oddała go pod opiekę ojcu, osobowość chłopaka nie uległa jednak zmianie. Ukojenia szukał w sztuce - malował, szkicował, prowadził dziennik, zaczął także pisać teksty piosenek i na gitarze komponować do nich muzykę. Uznaje się, że Kurt rozpoczął karierę w 1985 roku, gdy założył punkową kapelę Fecal Matter, dwa lata później jednak zaprzyjaźnił się i połączył siły z basistą Kirstem Novoselicem, z którym założył nowy zespół - Nirvanę. Debiutancki album grupy, zatytułowany Bleach ukazał się w 1989 roku, a krótko po jego premierze Cobain zdecydował się podziękować za współpracę perkusiście Chadowi Channingowi, a skład Nirvany uzupełnił Dave Grohl. Trio działało w takim właśnie składzie do samego końca, czyli do 1994 roku, wydając jeszcze dwa krążki: przełomowy dla muzyki i kultury ogółem Nevermind, oraz In Utero z 1993 roku.

Nirvana - 5 ciekawostek o albumie "In Utero" | Jak dziś rockuje?

BBC na 30. rocznicę śmierci Kurta Cobaina

Niestety, ostatnie lata kariery okazały się być dla Kurta czasem walki z uzależnieniami, przede wszystkim od heroiny, z depresją i myślami samobójczymi. Choć muzyk trafił na odwyk, to udało mu się uciec z ośrodka, a 8 kwietnia 1994 roku przybyły do domu na Lake Washington Boulevard elektryk odnalazł zwłoki Cobaina. Lider Nirvany zmarł śmiercią samobójczą przez postrzał w wieku zaledwie 27 lat - za dzień zgonu służby przyjęły 5 kwietnia 1994 roku.

W tym roku mija dokładnie 30 lat od śmierci Kurta. Stacja BBC zapowiedziała już, że tego dnia oraz 6 kwietnia upamiętni pamięć artysty szeregiem treści, które emitowane będą zarówno za pośrednictwem telewizji, jak i radia. Jednym z projektów będzie nowy, trwający godzinę film dokumentalny, który opowie historię krótkiego życia i kariery Cobaina. Produkcja Moments That Shook Music: Kurt Cobain będzie emitowana na kanale BBC Two oraz trafi na Player stacji. Jest ona zapowiedziana jako szczególna, którą tworzą przede wszystkim niewidziane wcześniej archiwalne i rzadkie materiały.

Poniżej spróbuj się w quizie o Nirvanie!

Nirvana - jak dobrze znasz historię legendy grunge'u? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Z jakim innym legendarnym muzykiem skonfliktowany był Kurt Cobain?
Listen on Spreaker.