Bartek Wąsik z miłości do Radiohead - zbliża się premiera solowego albumu artysty!

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Krzysiek Oleksiak Szczegóły wydawnictwa "Daydreamer"

Bartek Wąsik z miłości do Radiohead - zbliża się premiera solowego albumu artysty!

2022-10-13 14:41

Pianista Bartek Wąsik zapowiada długo wyczekiwany pierwszy, solowy album. Płyta zatytułowana „Daydreamer” (wyd. Mystic Production) ukaże się 4 listopada, a znajdą się na niej autorskie aranżacje utworów zespołu Radiohead.

„Daydreamer” to dwanaście oryginalnych aranżacji piosenek zespołu Radiohead na fortepian solo, które razem tworzą fresk pełen znaczeń i barw. To bardzo osobista muzyczna wypowiedź Bartka Wąsika - jednego z czołowych polskich pianistów, kompozytora i aranżera, artysty przekraczającego w swoich działaniach granice dźwięku. Z miłości do piosenek Radiohead muzyk stworzył ich zaskakujące wersje. Jak wyznaje artysta, utwory angielskiej grupy przez lata towarzyszyły mu w ważnych życiowych sytuacjach. „Są żyzną glebą, z której czerpie moja własna wrażliwość” – podkreśla. „Wprowadzają mnie w lekką wibrację, nie dają spokoju. Otwierają świat skojarzeń, którymi chciałem się podzielić.” 

Kim jest Bartek Wąsik?

Bartek Wąsik - pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu „Polityki” 2014. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach. W Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall prezentował własne opracowania utworów Fryderyka Chopina. Jego projekt Nowa Warszawa (wraz ze Stanisławą Celińską i z Royal String Quartet) spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został uhonorowany Gwarancją Kultury i Wdechami. Współpracował m. in. z Bartkiem Konopką (film „Nowa Warszawa”), Janem Komasą (widowisko „Ksenofonia”), Arturem Rojkiem („Symfonia przemysłowa”), Adamem Strugiem („Requiem ludowe” - uhonorowane Folkowym Fonogramem Roku), Katarzyną Nosowską, Ralphem Kaminskim (album „Kora”), czy Dorotą Miśkiewicz („Lutosławski, Tuwim - Piosenki nie tylko dla dzieci” - Złota Płyta). Jest założycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo (laureaci nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020) i kwartetu Kwadrofonik, z którym w 2021 roku otrzymał Fryderyka za album „Astronomia poety. Baczyński”, zawierający piosenki skomponowane razem z Melą Koteluk do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od 2020 roku jest autorem, organizatorem i wykonawcą cyklu letnich koncertów Pianokrąg, które odbywają się w warszawskiej Królikarni.

Nocny Kochanek w Esce ROCK! Wywiad z Krzysztofem Sokołowskim

Bartek Wąsik gra Radiohead - „Daydreamer”, tracklista:

 1. Wszystko na swoim miejscu 
 2. Bez niespodzianek
 3. Wyjdź z muzyki (dla filmu) 
 4. Rozczarowanie
 5. śnić na jawie 
 6. Wyjęte noże 
 7. Żegluj na Księżyc
 8. Skradać się
 9. Prawdziwa miłość poczeka
 10. Taśma wideo 
 11. Policja Karmy 
 12. Filmowa ścieżka dźwiękowa