Badania mówią jasno: te zespoły mają... najsmutniejszych i najbardziej wściekłych fanów

i

Autor: Pixabay Fani których zespołów są najsmutniejsi i najbardziej wściekli?

Badania mówią jasno: te zespoły mają... najsmutniejszych i najbardziej wściekłych fanów

2023-06-15 11:48

Muzyka jest w stanie wywoływać u słuchaczy przeróżne emocje: od radości, euforii przez smutek, a nawet wściekłość. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu zjawisku nieco dokładniej i sprawdzili, fani których zespołów są najsmutniejsi i najbardziej rozgniewani, a wielbicieli których artystów cechuje szczególna radość. Wyniki przeprowadzonego badania są dość zaskakujące!

Czy da się słuchać muzyki bez emocji? Z pewnością tak, puszczając sobie dowolne playlisty czy stacje radiowe, na przykład w czasie pracy, by po prostu "słuchać czegoś w tle". Jednak nawet w takich sytuacjach potencjalny słuchacz wybiera muzykę, jej rodzaj, gatunek, o której może powiedzieć, że ją lubi. Z tymi emocjami jest różnie: czasem słuchamy czegoś, bo chcemy poprawić sobie humor, poczuć się lepiej. Bywa i tak, że to u ulubionego artysty czy zespołu szukamy ujścia dla negatywnych emocji. 

U2 - 5 ciekawostek o albumie “War” | Jak dziś rockuje?

Fani TYCH zespołów są często smutni i wściekli

Badanie w zakresie połączenia "muzyka-emocje" postanowiła przeprowadzić międzynarodowa platforma edukacyjna online PreplyW tym celu badacze przeanalizowali ponad 200 tysięcy postów i komentarzy, dotyczących 92 wykonawców, które zamieszczone zostały w serwisie Reddit. Zwracano przede wszystkim uwagę na języków wpisów - w tym celu naukowcy przeprowadzili analizę językoznawczą, przypisując określone słowa danym emocjom: miłość, złość, smutek i szczęście. 

Okazuje się, że najmniej szczęśliwi są fani zespołu Panic! At the Disco. Badacze zwrócili uwagę na to, że choć muzyka grupy jest optymistyczna, tak już teksty mogą wywołać te mniej pozytywne emocje u odbiorców. Na drugim miejscu znalazł się Linkin Park, a miejsce trzecie to ex aequo Nirvana i Metallica. W tym przypadku powołano się na fakt, iż grupy te często śpiewają o swoich własnych, dość mrocznych emocjach, które mogą rezonować z odczuciami fanów, o czym pisali oni na Reddicie. Jeśli zaś chodzi o poczucie wściekłości, to najbardziej źli okazali się być fani słuchający... hop-hopu, a pierwsze miejsca listy zajęły i zajęli Cardi B, Megan Thee Stallion, Kanye West, Eminem i Travis Scott. Nie mniej wściekli okazują się być także wielbiciele muzyki Guns N' Roses i Metalliki.

Ci artyści najbardziej uszczęśliwiają swoich fanów!

A jacy artyści, artystki i grupy wzbudzają wśród swoich fanów odmienne emocje? Najbardziej szczęśliwi są fani... Eda Sheerana i U2! Bardzo duży wpływ, według przeprowadzających badanie, ma na to optymistyczny nastrój ich muzyki, a także wykorzystywanie w warstwie tekstowej metafor, budzących radosne skojarzenia.