Andy Rourke nie żyje. Były basista The Smiths miał 59 lat

i

Autor: Wikimedia Commons Nie żyje Andy Rourke, były basista The Smiths

Andy Rourke nie żyje. Były basista The Smiths miał 59 lat

2023-05-19 12:29

Bardzo przykra informacja obiegła świat w piątkowy poranek. Walkę z chorobą nowotworową przegrał Andy Rourke - uznany basista, były członek legendarnego zespołu The Smiths. Druzgocące wieści przekazał John Marr, współzałożyciel grupy, prywatnie bliski przyjaciel zmarłego. W chwili śmierci, Andy Rourke miał 59 lat.

Andy Rourke już w wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na gitarze akustycznej. Jako jedenastolatek poznał Johna Mahera, dziś znanego jako John Marr. Chłopcy zaprzyjaźnili się i razem grali, co doprowadziło ich do zakładania pierwszych zespołów. To w tym okresie Rourke sięgnął po bas i natychmiast zakochał się w tym instrumencie. W 1982 dołączył do utworzonego przez kolegę zespołu The Smiths i wziął udział w nagraniach wszystkich albumów grupy, w tym kultowego dziś The Queen Is Dead. Formacja rozpadła się w 1987 roku w wyniku wewnętrznych sporów, uznawana jest jednak za jednego z najważniejszych przedstawicieli brytyjskiej sceny niezależnej lat 80. 

Po rozpadzie The Smiths Rourke grał m.in. z Sinéad O'Connor, Killing Joke, The Pretenders współpracował także z Morrisseyem na jego solowych wydawnictwach. 

Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica. Albumy, które dziś są legendarne

Andy Rourke nie żyje

Andy Rourke chorował na raka trzustki, niestety, basista przegrał walkę z chorobą. W piątek 19 maja w godzinach porannych Marr udostępnił na swoim Twitterze wiadomość, informującą o śmierci muzyka. Przyjaciel zmarłego uczcił jego talent, poprosił także o uszanowanie prywatności jego rodziny w tak trudnym czasie.

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę lat 80.? Van Halen, Guns N' Roses, Metallica i inni

Pytanie 1 z 10
Który polski artysta stworzył okładkę albumu "British Steel" Judas Priest?