Steve Albini

i

Autor: Wikimedia Commons/Mixwiththemasters

Wiadomości

Albumy zespołów Steve'a Albiniego powróciły na serwisy streamingowe

Wszystkie albumy zespołów Big Black i Shellac, w których występował zmarły niedawno Steve Albini, są już dostępne w serwisach streamingowych.

Albumy zespołów Steve'a Albiniego dostępne w całości w streamingu

7 maja 2024, w Chicago, odszedł Steve Albini, ceniony producent i inżynier dźwięku. Zmarł nagle w wieku 61 lat. Przyczyną jego śmierci był zawał serca. Albini był także założycielem zespołów Big Black i Shellac

Zmarł ponadto zaledwie kilkanaście dni przed oficjalną premierą "To All Trains", pierwszego nowego albumu Shellac od dziesięciu lat. Teraz dyskografie zarówno Big Black, jak i Shellac, w całości powróciły do najpopularniejszych ​​serwisów streamingowych. 

Nirvana - 5 ciekawostek o albumie "In Utero" | Jak dziś rockuje?

Przypomnijmy, że na dorobek Big Black składają się dwa studyjne albumy, z kolei dyskografia Shellac to sześć płyt. 

Steve Albini. Najważniejsze informacje

Albini przyszedł na świat 22 lipca 1962 w Pasadenie. To właśnie on odpowiada za produkcję takich albumów, jak m.in. "In Utero" Nirvany, "Surfer Rosa" Pixies czy "Rid of Me" PJ Harvey. Nie da się ukryć, że Albini wywarł ogromny wpływ chociażby na noise rock czy math rock.

Co ciekawe, nie lubił być on określany mianem producenta. – Dla mnie liczy się ta część związana z nagraniem. Fakt, że tworzę dokument, który rejestruje fragment naszej kultury, dzieło życia muzyków, którzy mnie zatrudniają. Traktuję tę część bardzo poważnie. Chcę, żeby muzyka przeżyła nas wszystkich – powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Guardian".

Oto najlepsze albumy, które wyprodukował Steve Albini: