5 zespołów z Polski, które udowadniają, że klasyczny heavy metal żyje i ma się dobrze

i

Autor: Pixabay

5 polskich zespołów, które udowadniają, że klasyczny heavy metal żyje i ma się naprawdę dobrze

2023-11-28 8:55

W rockowych mediach tylko Rammstein, Iron Maiden, Megadeth, Sabaton, a przecież jak to mądrze mówi przysłowie: „cudze chwalicie, swojego nie znacie”. Zatem czas pochwalić, jeśli jeszcze nie trafiliście na te zespoły, to zacznijcie je śledzić, bo zdążyły pokazać nasz rodzimy heavy metal całemu światu.

Kultura popularna rządzi się prawem mody i recyklingu. To wieczne koło muzycznej i wizerunkowej samsary, gdzie co jakiś czas wracają mody, style, a nawet piosenki. Jeśli chodzi o scenę alternatywną wygląda to dość podobnie. Po tym jak heavy metal na przełomie wieków i w jego pierwszych dekadach przeżywał w Polsce raczej regres (za to rozwijała się scena black/death metalowa) skóry, ćwieki i melodyjne refreny wracają do łask. I dobrze! W końcu zagraniczni giganci nie będą z nami przez wieki, a nowa energia zawsze jest w cenie. Poznajcie zespoły, które podtrzymują ducha heavy w Polsce.

1. Ironbound

Grupa z Rybnika, która garściami czerpie z nurtu New Wave of British Heavy Metal. Słuchając nagrań dostrzegamy inspiracje klasykami w rodzaju Wolfsbane, Angelwitch i oczywiście Iron Maiden. Do tego warto zwrócić uwagę na wokalistę, którego barwa jest bliska Blaze’owi Bayley.

2. Aquilla

Klasyczne heavy, w którym słychać wpływy Judas Priest i Helloween. Aquilla wypuściła w tym roku krążek pod tytułem „Mankind’s Odyssey” i ruszyła z koncertami. Jeśli lubicie fantastykę, melodie i szybkie riffy – jesteście w domu!

3. Rascal

Speed metalowy skład z Warszawy, w 2021 roku wydali EPkę „Headed Towards Destruction”. W tym roku mieli bardzo pracowity koncertowy sezon, można się spodziewać, że na jesieni nie zabraknie ich na klubowych scenach.

4. Scream Maker

Warszawski zespół hołdujący tradycyjnemu heavy z silnymi wpływami Judas Priest, obecny na scenie od 2010 rok. Mają na koncie 4 płyty, ostatnia ukazała się w tym roku, a w teledysku ją promującym wystąpił znany aktor: Jerzy Zelnik.

5. Crystal Viper

Mocny kobiecy głos, który słychać w całej Europie. Crystal Viper gra od 2003 roku, może pochwalić się ośmioma albumami i kilkoma EPkami. Ich ostatnia pełnowymiarowa płyta „The Cult” ukazała się w 2021, jednak od tego czasu zespół zdążył jeszcze wypuścić EPkę „The Last Axeman”, a prowadząca kapelę Marta Gabriel nagrała solową płytę poświęconą znanym wokalistkom heavy metalowym: „Metal Queens”.