17.11.2008 (15:11)

Zapach AdamaTym razem Departament Czytelnictwa Eski Rock przestawia... thriller- "Zapach Adama". Autorem książki jest Jean- Christophe Rufin.

Jean-Christophe Rufin "Zapach Adama"


Do centrum badawczego we Wrocławiu włamuje się młoda Francuzka. Uwalnia zwierzęta doświadczalne i zabiera tajemniczą fiolkę z czerwoną etykietką. Niszczy też drogie wyposażenie laboratorium, a na ścianach zostawia napisy: Uszanujcie prawa zwierzęcia. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą byli agenci CIA – specjalistka w dziedzinie psychologii oraz lekarz – którzy niegdyś byli kochankami. Akcja powieści toczy się w różnych miejscach – od pustyni Kolorado, przez całą Europę, aż po Wyspy Zielonego Przylądka i Brazylię. Rufin bawi się z czytelnikiem w kotka i myszkę, jak na autora znakomitego dreszczowca przystało. Budując wciągającą intrygę sensacyjną, jednocześnie penetruje środowisko wyznawców radykalnego ekologizmu, bada rozbieżności i paradoksy teorii ekologicznych. Pisze o niebezpiecznych konsekwencjach stosowania nauk i poglądów w praktyce. Okazuje się, że pozornie błaha sprawa może doprowadzić do globalnej katastrofy… Przyjrzała się uważnie zdewastowanemu wnętrzu. Ogarnął ją chłód i zadrżała od stóp do głów. Odruchowo podciągnęła kołnierz. Wezbrała w niej nieprzeparta chęć ucieczki. Pozostało jednak coś jeszcze do zrobienia. Przypomniała sobie o bucie i wyjęła go z plecaka. Był to duży, męski trzewik, z zygzakami na podeszwie. Wybrała różową kałużę i odcisnęła ślad buta na lepkiej, prawie suchej powierzchni. Schowała go do plecaka, który zarzuciła na plecy. Na zgliszczach zapanowała złowieszcza cisza. Juliette opuściła laboratorium i przeszła przez zwierzętarnię. Wzdrygnęła się na widok małpki, która leżąc wciąż na boku, miała teraz oczy szeroko otwarte. Ominęła ją, odwracając wzrok. Po myszach, kotach i chomikach nareszcie i ona mogła zanurzyć się w chłodną noc. Szczęśliwsza niż kiedykolwiek, zaśmiała się. (fragment)

Rufin ma wyobraźnię Le Carrégo i pomysły Tocqueville’a. „Le Figaro”

Zwykło się sądzić, że ekologia jest sprawą politycznie właściwą i moralnie słuszną. Na przekór duchowi czasów Rufin napisał powieść o ekologach-terrorystach, jak gdyby chciał nam przypomnieć, że każdy ruch społeczny ma swoich niebezpiecznych ekstremistów. www.rfi.fr


Świetna powieść kryminalna będąca jednocześnie przerażającym dokumentem.
„Paris Match”


Wojna bakteriologiczna, fanatyzm, dochodzenie i akcja… Te wszystkie elementy sprawią, że z wrażenia braknie ci tchu.
„Gala”


Fantastyczna powieść, doskonale skomponowana.
„Elle”


Pisarstwo Rufina jest zarazem pouczające i lekkie, prezentuje inną wizję świata, pokazuje istotę człowieczeństwa.
„Le Monde”


Jean-Christophe Rufin (ur. 1952) – francuski lekarz, polityk, inicjator akcji humanitarnych, współzałożyciel organizacji „Lekarze bez granic”. W ramach jej działalności wyjeżdżał do Sudanu, Somalii i Etiopii. Był doradcą ministra obrony, kierował misjami w Bośni, Kosowie i Afryce. W 2007 roku mianowany ambasadorem Francji w Senegalu. Wielokrotnie prześladowano go za udział w uwalnianiu zakładników, m. in. na Bałkanach. Jest autorem kilku powieści i esejów, m.in. Globalii (wyd. pol. 2007). Dwukrotny laureat Nagrody Goncourtów, którą otrzymał w 1997 roku za debiutancką powieść Abisyńczyk (wyd. pol. 2001), a następnie w 2001 za Rouge Brésil. Jego najnowsza książka, Zapach Adama (2007), sprzedała się we Francji w ponad stu trzydziestu tysiącach egzemplarzy i przez wiele tygodni utrzymywała się na listach bestsellerów. Została przetłumaczona m.in. na grecki, niemiecki, hiszpański, włoski, rosyjski i koreański.


NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz