To ciekawe!

Potwór z Loch Ness na zdjęciu z kwietnia 2024! Teraz mamy już pewność

2024-04-26 8:12

Legenda nie umiera nigdy! Mieszkający w Anglii Kanadyjczycy sfotografowali w kwietniu br. nad szkockim jeziorem Loch Ness coś, co brytyjskie tabloidy uznały za słynnego potwora. Może to być pierwszy tegoroczny przypadek zarejestrowania mitycznego stworzenia na fotografii.

Spis treści

  1. Wielka Stopa i Yeti
  2. Czym się Okanagan?
  3.  Mit o potworze z Loch Ness - jak powstał?
  4. Nessi i gigantyczne węgorze

Pochodząca z Kolumbii Brytyjskiej para mieszkająca w Londynie wybrała się ze swoimi dwoma synami do Szkocji, nad Loch Ness. Parry Malm i Shannon Wiseman przyznali w rozmowie z publicznym nadawcą CBC, że w ramach przygotowań do podróży zaopatrzyli się w wiele książek o Nessie.

Na początku kwietnia br., kiedy znaleźli się nad jeziorem, zauważyli tam tajemniczy obiekt. Zrobili zdjęcie, które zyskało dużą popularność w brytyjskich mediach i wśród osób wierzących w potwora w Loch Ness.

"Głowa wystawała nad wodę i to coś powoli poruszało się w naszą stronę" - relacjonował Malm. Zażartował, że zauważone "coś" było "większe niż Sasquatch, a mniejsze niż Ogopogo". Autorem tajemniczego zdjęcia jest Peter Jolly Northpix. Widzimy na nim faktycznie dziwny kształt poruszający się nad powierzchnią wody. trudno jednak stwierdzić, jakiej jest wielkości.

Potwór z Loch Ness na zdjęciu z kwietnia 2024! To pierwsze potwierdzone ujęcie potwora?

i

Autor: Peter Jolly Northpix, https://www.mirror.co.uk/news/weird-news/loch-ness-monster-spotted-first-32615437 Zdjęcie poglądowe
LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Wielka Stopa i Yeti

Sasquatch lub Big Foot to mityczny północnoamerykański odpowiednik równie mitycznego yeti, żyjący jakoby zachodniej Kanadzie i północno-zachodniej części USA. Ogopogo, wodny wąż, to postać z kanadyjskiego folkloru, zamieszkująca jezioro Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej. Jego pierwowzór to Naitaka, duch z indiańskich legend.

Czym się Okanagan?

Pierwszą białą osobą, która miała zobaczyć to zjawisko i je opisać, była w 1872 roku kanadyjska pisarka Susan Allison, która interesowała się indiańskimi tradycjami. Potwór miał nawet zostać sfilmowany w 1968 roku przez Arta Foldena, lecz do dziś nie wiadomo, co w rzeczywistości przedstawia nagranie. Ogopogo nosi swoją obecną nazwę od 1924 roku. Pochodzi ona z angielskiego musicalu, w którym znalazła się piosenka "Ogo-Pogo: śmieszny fokstrot". Mityczny wąż ma także pomnik w mieście Kelowna.

Od czasu zorganizowanej w 1934 roku przez Edwarda Mountaina pierwszej ekspedycji w celu wyjaśnienia tajemnicy rzekomego potwora, w oficjalnym rejestrze, w którym odnotowywane są wszystkie doniesienia, że ktoś zauważył lub usłyszał w Loch Ness coś, co mogłoby nim być, pojawiło się 1156 wpisów.

W sierpniu 2023 zorganizowano największe od 50 lat poszukiwania - z użyciem m.in. dronów wyposażonych w kamery na podczerwień i hydrofonu do wykrywania nietypowych podwodnych dźwięków oraz z udziałem ok. 200 ochotników na miejscu i 300 monitorujących na komputerach prowadzoną na żywo transmisję. Podczas nich jedna z grup usłyszała cztery niewyjaśnione dźwięki, ale nie udało się ich zarejestrować, zatem tajemnica nie została wyjaśniona.

 Mit o potworze z Loch Ness - jak powstał?

Współczesny mit o potworze z Loch Ness ma swój początek w 1933 roku, gdy menedżerka jednego z hoteli Aldie Mackay powiedziała, że widziała w jeziorze stworzenie podobne do wieloryba. Gazeta "Inverness Courier" doniosła o tej obserwacji, a jej redaktor Evan Barron zasugerował, by stworzenie opisać jako "potwora".

Od tego czasu tajemnica Nessie stała się inspiracją dla książek, programów telewizyjnych i filmów, a także przyczyniła się do rozwoju branży turystycznej. W rzeczywistości legenda sięga średniowiecza, kiedy to irlandzki mnich, św. Kolumba miał napotkać bestię w Ness, rzece wypływającej z Loch Ness.

Nessi i gigantyczne węgorze

Badania w 1972 roku prowadziło Loch Ness Investigation Bureau, które powołano w latach 60., ale w 1977 roku je rozwiązano, ponieważ nie udało mu się odkryć żadnych znaczących dowodów przemawiających za lub przeciw istnieniu potwora. Poprzednie próby odnalezienia Nessie obejmowały m.in. operację Deepscan z 1987 roku, kiedy 24 łodzie wyposażone w echosondy przepłynęły całą długość jeziora. W trzech przypadkach wykryto coś, czego nie można było od razu wyjaśnić.

Z kolei w 2019 roku naukowcy stwierdzili, że stworzenia, które uznawano za potwora z Loch Ness mogą być gigantycznymi węgorzami. Badacze z Nowej Zelandii próbowali skatalogować wszystkie żyjące gatunki w jeziorze, pobierając DNA z próbek wody. Po analizie naukowcy wykluczyli obecność dużych zwierząt, o których mówiło się, że mogły zapoczątkować doniesienia o potworze. Nie znaleziono żadnych dowodów na obecność prehistorycznego gada wodnego zwanego plezjozaurem lub dużej ryby, takiej jak jesiotr.

Loch Ness jest największym słodkowodnym jeziorem w Szkocji pod względem objętości. Mieści więcej wody - 7452 miliony metrów sześc. - niż wszystkie angielskie i walijskie jeziora razem wzięte.

QUIZ. Te książki były hitami PRL-u. Czytaliśmy je wszyscy

Pytanie 1 z 12
1. Cykl wydawniczy „Biblioteka Żółtego Tygrysa” był poświęcony:
Źródło: Potwór z Loch Ness na zdjęciu z kwietnia 2024! Teraz mamy już pewność