Spis treści
- Sonda Kosmos 482 nad Polską. Czy jest się czego obawiać?
- Kiedy radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię?
- Gdzie spadnie Sonda Kosmos 482? Potencjalne zagrożenie
Sonda Kosmos 482 nad Polską. Czy jest się czego obawiać?
Radziecka sonda Kosmos 482, której misją pierwotnie było lądowanie na Wenus, obecnie dryfuje po niestabilnej orbicie okołoziemskiej i wkrótce wejdzie w atmosferę Ziemi. Choć szanse na uderzenie w teren zamieszkany są niewielkie, eksperci podkreślają, że konstrukcja sondy może umożliwić przetrwanie fragmentów do momentu kontaktu z powierzchnią. Przypominamy, że nie tak dawno na pole jednego z polskich mieszkańców spadł fragment rakiety, więc wszystko jest możliwe.
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) informuje, że możliwy jest przelot obiektu nad terytorium Polski, co naturalnie wzbudza niepokój. Warto jednak podkreślić, że ryzyko jest porównywalne z przypadkami spadających meteorytów – rzadko dochodzi do wielkich uszkodzeń lub zagrożenia życia.
Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Ze wstępnych wyliczeń orbity obiektu moment wejścia w atmosferę ziemską przewiduje się w nocy z 9 na 10.05.2025 roku z oknem niepewności szacowanym obecnie na ok. 13-17 godzin. [...] Oszacowania dopuszczają przelot obiektu nad Polską" - poinformowała Polska Agencja Kosmiczna na swojej stronie
Kiedy radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię?
Po ponad pięciu dekadach spędzonych na orbicie okołoziemskiej, Kosmos 482 ma nieuchronnie powrócić w ziemską atmosferę. Z powodu niekontrolowanego charakteru deorbitacji, miejsce upadku nie jest jeszcze szczegółowo znane, chociaż poniżej zaraz do tego przejdziemy.
Prognozy wskazują, że moment wejścia sondy w atmosferę przypadnie na noc z 9 na 10 maja 2025 roku, a dokładniejszy czas będzie możliwy do określenia dopiero na kilka godzin przed wydarzeniem. Masa lądownika wynosi około 500 kg, a jego konstrukcja została zaprojektowana do przetrwania ekstremalnych warunków atmosferycznych Wenus, co zwiększa prawdopodobieństwo, że fragmenty przetrwają wejście w atmosferę.
Gdzie spadnie Sonda Kosmos 482? Potencjalne zagrożenie
Choć miejsce upadku sondy Kosmos 482 nadal nie jest znane z pełną precyzją, najnowsze analizy orbitalne pozwalają zawężać potencjalną trajektorię. Aktualne modele przewidują, że w porannych godzinach 10 maja 2025 roku obiekt może przelatywać nad Europą, w tym nad Polską. Szczególnie prawdopodobny wydaje się przelot na linii: Wrocław – Piotrków Trybunalski – Biała Podlaska, co lokuje nasz kraj w strefie potencjalnego zagrożenia.
Niemniej, z uwagi na fakt, że ponad 70% powierzchni Ziemi to oceany, najbardziej prawdopodobny scenariusz to spadek fragmentów do wody. Dokładne miejsce będzie znane dopiero na kilka godzin przed deorbitacją.
Prawdopodobnym momentem deorbitacji (choć wciąż z około 13-godzinną niepewnością w obie strony!) będzie 10 maja o 6:28 czasu polskiego. Wówczas sonda powinna znajdować się w okolicach Wysp Kanaryjskich, kierując się na północny wschód, w stronę Europy. Teoretycznie przez kolejnych 10 minut będzie ona przelatywała nad Hiszpanią, Francją, Niemcami, Czechami, aż w końcu dotrze nad Polskę." - napisał ekspert i popularyzator astronomii Karol Wójcicki
Przelot nad naszym krajem spodziewany jest między 6:36 a 6:37. Trajektoria przebiegać będzie mniej więcej na osi: Wrocław – Piotrków Trybunalski – Biała Podlaska. Oznacza to, że znajdujemy się niebezpiecznie blisko potencjalnego miejsca deorbitacji." - dodał autor bloga "Z głową w gwiazdach"
Polecany artykuł: