Dominik Pajewski

22.04.2020 (14:47)

Gwarancje de minimis na lepszych warunkachKoronawirus wpływa nie tylko na zdrowie Polaków, lecz także na kondycję gospodarki. Firmy dotknięte trudną sytuacją związaną z koronawirusem mogą skorzystać ze specjalnych rozwiązań, takich jak gwarancja spłaty kredytu.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że nawet 100 tys. małych i średnich przedsiębiorstw dostanie możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł.

Czym jest gwarancja de minimis

To jedna z form pomocy publicznej, udzielana na zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy (MŚP). Nie jest to jednak dotacja pieniężna i nie wiąże się bezpośrednio z przekazaniem pieniędzy danej firmie. W związku z tym nie wiążą się z nią żadne skutki podatkowe.

Dzięki gwarancji de minimis przedsiębiorca może skorzystać z kredytów pomimo krótkiej historii kredytowej lub braku wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu. Dodatkowo niższe są koszty zabezpieczenia i całkowity koszt kredytu. Taka forma pomocy jest szczególnie istotna dla najmniejszych przedsiębiorstw, które cierpią na brak kapitału i zabezpieczenia, którego mogą użyć jako gwarancji spłaty swoich kredytów.

Pozyskane dzięki kredytowi obrotowemu pieniądze przedsiębiorca może przeznaczyć na rozwój firmy, lecz także finansowanie bieżącej działalności, a więc m.in. na opłacenie rachunków, zakup towarów i usług czy opłacenie podatków, składek ZUS lub spłatę innego kredytu.

Gwarancja de minimis a korona wirus

Zmiany w gwarancjach de minimis są odpowiedzią na trudną sytuację polskich przedsiębiorców. Najważniejszą informacją jest zwiększenie maksymalnej wysokości gwarancji de minimis do 80 proc. kwoty kredytu. Do tej pory było to do 60 proc. kwoty kredytu i maksymalnie 3,5 mln zł, przy czym ta druga wartość się nie zmienia. Co ważne, za udzielenie gwarancji BGK nie będzie pobierał prowizji. Dodatkowo okres kredytu obrotowego z gwarancją jest wydłużony z 27miesięcy do 39 miesięcy.Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl


ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Star Trek: Lower Decks - zwiastun i data premiery serialu od twórcy Ricka i Morty'ego

  2020-07-14
  Szykuje się nie lada gratka dla fanów Star Trek i Ricka i Morty'ego! Trwają prace nad serialem animowanym, którego producentem został Mike McMahan. Sprawdźcie zwiastun i datę premiery Star Trek: Lower Decks.
 • Pol'And'Rock 2020 online. Kto wystąpi na Najpiękniejszej Domówce Świata? Line up

  2020-07-14
  Najpiękniejsza Domówka Świata to wydarzenie, które odbędzie się w miejsce odwołanego przez pandemię koronawirusa Pol'And'Rock 2020. Impreza odbędzie się w formie online. Kto pojawi się na wirtualnej scenie? Znamy cały line up!
 • Festiwal Legend Rocka 2021 - LINE UP. Kto zagra w Dolinie Charlotty? Data, bilety

  2020-07-14
  Festiwal Legend Rocka to wyjątkowa impreza w pięknej Dolinie Charlotty, która co roku przyciąga tysiące fanów najlepszej rockowej muzyki. Kto wystąpi w 2021 roku? Organizatorzy potwierdzili pierwsza gwiazdę! Line up Festiwalu Legend Rocka będziemy uzupełniać na bieżąco. 
 • Jim Carrey napisał książkę o sobie, ale nie jest ona w całości prawdziwa

  2020-07-13
  Jim Carrey jest postacią, która przez wiele osób postrzegana jest tylko jako komik. Jest to mocno błędne myślenie, tym bardziej, że aktor ma na koncie wiele ról, które nie są w żaden sposób komediowe. Teraz Carrey zapowiada swoją książkę, która ma być biografią, jednak nie do końca prawdziwą. O co chodzi?
 • Ozzy Osbourne powraca do telewizji! Artysta poprowadzi program o zjawiskach paranormalnych

  2020-07-13
  Ozzy Osbourne był w ostatnim czasie bardzo wyłączony z życia publicznego. Wszystko przez zły stan zdrowia i przede wszystkim kwarantannę. Teraz artysta powraca do telewizji i to jako badacz zjawisk paranormalnych.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz