Zielony wir na Bałtyku

i

Autor: earthobservatory.nasa.gov Zielony wir na Bałtyku

ZIELONY WIR NA BAŁTYKU - wygląda pięknie, lecz wskazuje na coś niepokojącego

2021-09-21 10:33

Zdjęcia satelitarne wiru na Bałtyku pokazują widoki, które przypominają dzieła sztuki - szmaragdowa spirala odcinająca się swoją barwą od ciemniejszej zieleni. Choć wygląda to przepięknie, naukowcy przekonują, że nie oznacza nic dobrego. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Zielony wir na Bałtyku - to właśnie pokazują zdjęcia satelitarne wykonane przez Joshuę Stevensa dla NASA Earth Observatory. Fotografie zrobione z wielkiej odległości przypominają abstrakcyjne malarstwo i urzekają odcieniami szmaragdu. Nie można jednak patrzeć na to z zachwytem wiedząc, co oznacza wir. To zakwity fitoplanktonu, które niemal każdego lata pojawiają się w Morzu Bałtyckim, a charakterystyczny spiralny kształt nadają im prądy morskie. Najnowsze zdjęcia tego zjawiska zostały wykonane 15 sierpnia 2020 roku i obrazują przestrzeń między Olandią a Gotlandią, dwiema wyspami u wybrzeży południowo-wschodniej Szwecji. Dla wyobrażenia sobie skali wiru, należy zwrócić uwagę na ciemne linie z białymi punktami na początku. To... statki.

Podlaskie. Niezwykłe odkrycie w kolejowych cysternach z żywicą

Wzrost rozwoju fitoplanktonu zagrożeniem dla Bałtyku

Zdjęcia z 2021 roku nie zostały jeszcze opublikowane przez NASA, jednak nic nie wskazuje na to, że przedstawiałyby diametralnie odmienny widok. Zakwity fitoplanktonu są czymś naturalnym. Wywołują je cyjanobakterie - istniejące od milionów lat bakterie morskie, które wychwytują i przechowują energię słoneczną. Badania potwierdzają, że kwitnienie w Bałtyku występuje od tysiącleci i pełni ważną funkcję w ekosystemie wodnym. Jednak ostatnie lata wskazują na wielki rozwój kwitnienia w Morzu Bałtyckim - to nie jest dobra informacja.

Na nasilenie się zakwitów w Morzu Bałtyckim w głównej mierze ma wpływ nasza działalność. Do wód Bałtyku spływają ogromne ilości składników będących pożywieniem cyjanobakterii. To w szczególności nawozy rolnicze i ścieki. Choć obecność niepożądanych substancji w morzu udało się zmniejszyć, to kwitnienie wciąż jest ogromne, gdyż w głębszych wodach wciąż znajduje się dużo fosforanów. Nadmierny wzrost fitoplanktonu i glonów może zmniejszać ilość tlenu w wodzie i przyczynić się do powstawania tzw. martwych stref - przestrzeni, w których przez niedobory tlenu, wymiera niemal cała fauna i flora. W niektórych latach, jak np. w 2019, zakwity sinic pokryły nawet 200 000 kilometrów kwadratowych powierzchni morza. To obszar o wielkości niemal polowy Szwecji.

Zielony wir na Bałtyku - Galeria

Poniższe zdjęcia pokazują zakwity fitoplanktonu w Bałtyku z różnych lat - 2020, 2018 i 2015. Zobaczcie te piękne i przerażające widoki.

Źródło: earthobservatory.nasa.gov

Źródło: ZIELONY WIR NA BAŁTYKU - wygląda pięknie, lecz wskazuje na coś niepokojącego