Zdarza ci się mówić przez sen? Tych słów używamy najczęściej!

i

Autor: Pixabay.com

ciekawostka

Zdarza ci się mówić przez sen? Tych słów używa się najczęściej!

2024-01-18 12:27

Są słowa, które używamy najczęściej podczas snu. Na liście znalazło się przekleństwo! Jesteście ciekawi o jakich słowa mowa? Podpowiadamy poniżej!

Bywa, że nie możemy odszyfrować, co dana osoba mówi, a nawet wypowiadane słowa mogą być bełkotliwe i zupełnie niezrozumiałe, choć bywa i odwrotnie. Na tych właśnie słowach, które można rozumieć pochylili się naukowcy.

Z czego wynika mówienie przez sen? Wielu naukowców uważa, że to reakcja na stres. Nic więc dziwnego, że na liście słów, którzy podczas drzemki wypowiadamy najczęściej jest m.in. przekleństwo!

Jak podaje portal Ohme.pl, naukowcy zaobserwowali pewną tendencję do „rodzinnego” mówienia przez sen. Często rodziców osób cierpiących na to zaburzenie również dotyczył ten problem.

Ponadto wyszczególniono kilka innych czynników zwiększających ryzyko pojawienia się tej parasomnii. Należą do nich m.in.:

  • gorączka;
  • spożywanie alkoholu i innych substancji wpływających na funkcjonowanie mózgu;
  • narażenie na przewlekły stres i napięcie psychiczne;
  • brak dostatecznej ilości snu;
  • depresja oraz zaburzenia nerwicowe i lękowe;
  • zespół stresu pourazowego.

Jak udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Paryskiego, mówienie przez sen wynika ze stresu towarzyszącego nam w ciągu dnia lub jest konsekwencją powstrzymywania się od „mówienia tego, co się myśli" - podaje portal polki.pl 

Jak czytamy, francuskim naukowcom udało się ustalić, jakie wyrazy przeważają podczas nocnego mamrotania. Najczęściej wypowiadanym słowem okazało się "nie", zaraz po nim uplasował się wulgaryzm „p*******ć", którego używamy aż 800 razy częściej w trakcie spania niż w ciągu dnia!

Szokujące nagranie z kamerki samochodowej. Kierowca wyprzedził na czerwonym świetle!