Morawiecki

i

Autor: facebook.com/Mateusz Morawiecki

Zakaz przemieszczania w Polsce od 25 marca? Twardy lockdown przed Wielkanocą już pewny

2021-03-24 11:21

Zakaz przemieszczania w Polsce od 25 marca? Twardy lockdown przed Wielkanocą już pewny? Zamknięcie kościołów i wprowadzenie zakazu spotkań z okazji Świąt Wielkanocnych musi być przez rząd rozważany. Wszystko przez ciągle rosnącą ilość przypadków zakażeń wirusem COVID-19 w Polsce. Czy władze myślą również o zakazie przemieszczania? Od której do której by obowiązywał?

Zakaz przemieszczania w Polsce od 25 marca? Twardy lockdown przed Wielkanocą już niemal pewny. Kolejne informacje maja pojawić się w czwartek 25 marca. Na ten dzień zaplanowana jet konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia. Wśród nowych obostrzeń pojawić mogą się: twardy lockdown, zakaz wychodzenia z domu i zamknięcie kościołów.

- Najpóźniej w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia na kolejne dwa tygodnie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Wokół nas - Niemcy, Czesi, inne kraje wprowadzają nowe obostrzenia i my także najpóźniej w czwartek przedstawimy na kolejne dwa tygodnie pewne nowe obostrzenia właśnie po to, żeby przydusić wirusa raz jeszcze i doczekać do tego momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że odporność zbiorowa zwycięża z wirusem - przekazał premier.

Czy zakaz przemieszczania się jest zgodny z prawem?

Według niektórych wyroków Sądu Najwyższego, zakaz przemieszczania się może być niezgodny z konstytucją. SN uchylił wyroki w trzech sprawach, które dotyczyły łamania obostrzeń wiosną ubiegłego roku. Sąd Najwyższy uwzględnił kasacje złożone przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

- To oznacza, że zarówno wcześniejsze, jak i przyszłe regulacje ingerujące w konstytucyjne wolności, o ile również będą wprowadzane za pomocą rozporządzeń, nie mają podstawy prawnej. A zatem będą mogły być skutecznie kwestionowane – mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" adwokat mec. Andrzej Michałowski. Mimo to taki zakaz może zostać wprowadzony np. jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie w Polsce stanu klęski żywiołowej.

Zakaz wychodzenia z domu: od której do której by obowiązywał?

Zakaz obowiązywałby najpewniej po godzinie 18.00. Takie rozwiązanie wprowadzane było w innych krajach. Możliwe jest również obostrzenie, które mówiłoby o zakazie przemieszczania się pomiędzy województwami, tak by w okresie Wielkanocy nie spotykać się z dalszą rodziną.

Sonda
Obawiasz się o swoje zdrowie i sytuację epidemiologiczną w Polsce?
Źródło: Zakaz przemieszczania w Polsce od 25 marca? Twardy lockdown przed Wielkanocą już pewny