Zaćmienie Słońca.

i

Autor: Rui Oliveira Santos flickr.com Zaćmienie Słońca.

ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2021 - o której i jak oglądać w Warszawie 10.06?

2021-06-09 13:57

Czwartek, 10 czerwca, będzie wyjątkowym dniem dla wszystkich pasjonatów i pasjonatek astronomii. Tego dnia wystąpi częściowe zaćmienie Słońca! Zjawisko będzie można obserwować również w Warszawie. O której godzinie spojrzeć na Słońce? Jak to robić, by nie uszkodzić wzroku? Przeczytajcie o tym w naszym artykule.

Zaćmienie Słońca 2021 to coś, czego nie mogą przegapić pasjonaci i pasjonatki obserwacji nieba. 10 czerwca będziemy mogli oglądać częściowe zaćmienie Słońca, powstałe przez transfer Księżyca przez tarczę słoneczną. Mówiąc prościej - nasz naturalny satelita znajdzie się na linii między Ziemią a Słońcem. Częściowe zaćmienie, zwane też zaćmieniem obrączkowym, oznacza, że zasłonięta jest tylko część naszej gwiazdy. Właśnie to będziemy obserwować nad Polską. Na wydarzenie szykują się też mieszkanki i mieszkańcy stolicy. By oglądać zaćmienie Słońca w Warszawie trzeba wiedzieć, o której wystąpi, jak długo będzie trwało, jak duża część zostanie zasłonięta oraz jak obserwować zjawisko nie ryzykując uszkodzenia wzroku.

Ich drewniane muszki będą latać po całym świecie

O której oglądać zaćmienie Słońca w Warszawie?

Każdy, kto chce obejrzeć zaćmienie Słońca w Warszawie, powinien zarezerwować sobie czas w środku dnia. W Warszawie zaćmienie Słońca rozpocznie się o godzinie 11:55. Jednak moment maksymalnego zasłonięcia będzie dopiero godzinę później - o 12:54. Zaćmienie skończy się o 13:53.

Zaćmienie Słońca 2021 w Warszawie - jaka część gwiazdy będzie zasłonięta?

Warszawiacy i Warszawianki będą mogli oglądać zaćmienie częściowe. W szczytowym momencie Księżyc zasłoni 20% naszej gwiazdy centralnej.

Jak oglądać zaćmienie Słońca?

Należy pamiętać, że patrzenie na Słońce gołym okiem jest bardzo niebezpieczne! Może to skutkować uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku. Nie powinniśmy też oglądać zjawiska przez okulary przeciwsłoneczne. Unikajmy również sposobów takich, jak obserwacje przez płytę CD. Karol Wójcicki, prowadzący stronę Z głową w gwiazdach, zaleca, by przed obserwacją zaćmienia Słońca wyposażyć się w specjalne okulary zaćmieniowe lub filtry na teleskopy i lornetki. Linki do odpowiedniego sprzętu podaje w poniższym wpisie:

Co jeśli nie możemy nigdzie znaleźć specjalistycznych okularów lub filtrów? Karol Wójcicki radzi, by w takim wypadku zaopatrzyć się w tzw. folię Baadera. Materiał przypomina zwykłą folię aluminiową, ale może osłabić blask słońca nawet kilkaset tysięcy razy. Jest to też najtańszy, najprostszy i zapewniający bezpieczeństwo sposób obserwacji Słońca. Więcej na temat sposobów obserwacji i zagrożeń z tym związanych przeczytacie w poniższym wpisie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2021 - o której i jak oglądać w Warszawie 10.06?