Wejdź do wnętrz piramidy w Gizie nie wychodząc z domu. Wirtualna wycieczka już jest dostępna

i

Autor: Digital Giza

Wejdź do wnętrz piramidy w Gizie nie wychodząc z domu. Wirtualna wycieczka już jest dostępna

2022-11-25 13:45

Zabieramy Was w podróż, ale musicie nam zaufać. Wyczyśćcie na chwilę głowy z codziennej gonitwy, przebijania się przez gąszcz powiadomień i negatywnych wiadomości. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesnych technologii możemy już teraz wybrać się na wycieczkę do wnętrza piramidy w Egipcie. Można poczuć się jak Indiana Jones!

Wycieczka do Egiptu niestety nie należy obecnie do najtańszych przyjemności, zatem jej cyfrowy odpowiednik i to na dodatek bez tłoku, czekania na lotnisku oraz z ulubioną domową kawusią w ręku wydaje się być doskonałym wyjściem z tej trudnej sytuacji.

Rockowe koncerty w 2023 roku - na te zespoły czekamy najbardziej!

Do stworzenia tej wirtualnej wyprawy potrzebna była współpraca naprawdę wielu podmiotów. Wiedzy merytorycznej dostarczyli badacze uniwersyteccy, archeologowie oraz eksperci z egipskiego ministerstwa starożytności. To jednak tylko część projektu, bo oprócz wiedzy potrzebne jest zebranie materiału zdjęciowego oraz stworzenie modeli trójwymiarowych. W tworzeniu tego udział brał między innymi zespół z uniwersytetu harwardzkiego.

Piramida Cheopsa, do które wnętrza zapraszają nas twórcy wirtualnego spaceru, została zbudowana około 2,5 tysiąca lat przed naszą erą. Wedle historycznych źródeł pracowano nad nią przez 20 lat. Długość rządów Cheopsa jest przedmiotem sporów historyków, najmniej daje mu się ok. 25 lat na tronie, a najwięcej 63 lata. Uważano go za wcielenie słonecznego boga na Ziemi.

Wirtualna wycieczka oferuje dwa rodzaje zwiedzania: z przewodnikiem oraz swobodny spacer. Polecamy tak naprawdę spróbować obu, by najpierw poznać wszystkie konteksty historyczne, a potem po prostu poszwędać się po starożytnych korytarzach. Strona wycieczki znajduje się tutaj.