Warszawa.

i

Autor: canva.com Warszawa.

STRAJK w Warszawie - gdzie utrudnienia w ruchu?

2021-06-09 8:58

W środę, 9 czerwca, w centrum stolicy zaplanowane są dwa duże protesty. Oba mają się zacząć przed południem. W związku z tym kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu oraz objazdami transportu publicznego. Sprawdźcie, gdzie spodziewane są utrudnienia

Strajk branży energetycznej 9.06 - gdzie utrudnienia?

Pierwszy protest zapowiedziany przez Ogólnopolskie Porozumienia Związków Zawodowych zacznie się o godz. 10.30 pod siedzibą OPZZ i przejdzie pod siedzibę przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, obok Ministerstwa Aktywów Państwowych, siedziby Polskiej Grupy Energetycznej i Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. - Pochód zakończy się pod Kancelarią Premiera Rady Ministrów, gdzie przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski złoży list otwarty, zaadresowany do premiera Mateusza Morawieckiego - przekazali organizatorzy. Na trasie tego przemarszu możliwe są utrudnienia w ruchu.

Dariusz Szpakowski wspomina dawne czasy i ocenia szanse Polaków na Euro

Protest związkowców - o co chodzi strajkującym?

Podczas tej manifestacji demonstranci - jak poinformowano w zapowiedziach - będą protestować przeciwko łamaniu przez rząd zasad współpracy ze stroną związkową, niezrozumiałym restrukturyzacjom poszczególnych zakładów pracy oraz jawnemu łamaniu praw pracowniczych. Protestujący oczekują od rządu m.in. szczegółów na temat planu wydzielenia ze spółek energetycznych zakładów opartych na węglu i skupienia ich w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) i podjęcia konkretnych działań, zmierzających do stworzenia nowych miejsc pracy w miejsce utraconych na skutek transformacji energetycznej.

Od wielu lat jesteśmy zapewniani, że tzw. zielona transformacja będzie sprawiedliwa i że nie będzie powtórki z lat 90-tych, kiedy to zamykano zakłady pracy, a tysiące pracowników z dnia na dzień znalazło się na bruku. [...] Już w maju ubiegłego roku apelowaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego o rozmowy na temat przekształceń w górnictwie i energetyce. Niestety rząd nie podjął tej inicjatywy, a rozmowy ze związkami zawodowymi rozpoczął dopiero po strajkach górników Polskiej Grupy Górniczej. Rozmowy ograniczyły się głównie do tej spółki i do wydobycia węgla kamiennego, pomijając zupełnie kwestię węgla brunatnego i energetyki. Tymczasem wypowiadane są zakładowe i ponadzakładowe układy zbiorowe pracy -  powiedział szef OPZZ Andrzej Radzikowski

Protest branży energetycznej 9.06 - utrudnienia w Warszawie

Z kolei druga manifestacja zaplanowana jest przez "Solidarność" o godz. 12:00. Manifestacja organizowana jest przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "S". Organizatorzy przekazali, że powodem protestu jest całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy. - W konsekwencji zagrożona jest suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne kraju - wskazano.

Rozpoczęcie tego protestu nastąpi przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej (ul. Jasna 14/16a) o godz. 12. Dalej nastąpi przemarsz przed siedzibę Ministerstwa Aktywów Państwowych, następnie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii i na koniec przed siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie nastąpi finał manifestacji. Na trasie manifestacji mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Ze względu na oba protesty kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu oraz objazdami transportu publicznego podczas trwania protestów.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: STRAJK w Warszawie 9.06 - gdzie utrudnienia w ruchu?