Centrum Wielokulturowe przy ulicy Jagiellońskiej

i

Autor: Ewa Sas

Warszawa pomaga Ukrainie. Na miejscu i za granicą

2022-02-25 20:47

Zbiórka przedmiotowa, zrzutka finansowa lub pomoc wolontaryjna. Wesprzeć naszych sąsiadów z Ukrainy można na różne sposoby. Każda pomoc jest teraz na wagę złota, a my możemy zdecydować która z nich jest dla nas najbardziej przystępna.

Protesty wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę

Rzeczy do magazynu

Na zorganizowanie zbiórki rzeczowej zdecydowała się fundacja Ubrania do Oddania. Konkretne przedmioty z listy można przekazywać na ul. Bokserską 64 do magazynu numer 5. Powinny być spakowane w karton i opisane hasłem "Ukraina". A oto co jest potrzebne:

  • śpiwory
  • karimaty
  • produkty medyczne

Zbiórka jest prowadzona w sobotę i niedzielę w godz. 9-21.

Masz chwilę czasu? Zostań wolontariuszem!

Już przeszło 800 osób zgłosiło się do wolontariatu. Są to osoby znające język ukraiński. Pomagać będą w punktach informacyjnych, jakie miasto ulokowało na Dworcu Zachodnim, Dworcu Wschodnim, Pałacu Kultury i Nauki oraz w Centrum Wielokulturowym. Centrum przy Jagiellońskiej 54 jest pierwszym punktem w mieście.

- Centrum będzie otwarte dla każdego uchodźcy, uchodźczyni czy całej rodziny w takim sensie pomocowym "na już". Kawa, herbata, umyć się, przewinąć dziecko jeśli jest taka potrzeba, uzyskać podstawową pomoc higieniczno-sanitarną. Będzie woda, jakieś batoniki czy nutri drinki - mówi Jolanta Lange z Centrum Wielokulturowego. Dodatkowo wolontariusze obsługiwać będą całodobową infolinię informacyjną, która rusza już w przyszłym tygodniu. Centrum Wielokulturowe świadczy też pomoc prawną i doradztwo zawodowe. Niebawem ruszy z kursami języka polskiego dla uchodźców. Zainteresowane osoby mogą kontaktować się z Centrum Wielokulturowym pod numerami +48 22 648 11 11 oraz +48 604 932 969.

Miasto wciąż poszukuje nowych wolontariuszy. Chętni powinni mieć ukończony 18 rok życia i porozumiewać się w języku polskim w stopniu umożliwiającym komunikację. Mile widziane są także osoby znające język ukraiński, rosyjski lub angielski. Do zostania wolontariuszem można się zgłosić poprzez wypełnienie formularza na stronie ochotnicy.waw.pl

Środki na apteczki taktyczne

Zrzutkę na pomoc walczącym w Ukrainie uruchomił Euromaidan-Warszawa. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przekazane na najpilniejsze potrzeby.

- W tej chwili potrzebujemy przede wszystkim medykamentów, a szczególnie apteczek taktycznych. Nie zwykłych, tylko takich które się przydadzą na wojnie. Zapotrzebowanie jest olbrzymie. Codziennie mamy telefony z Ukrainy, że obrona terytorialna prawie w ogóle nie jest zaopatrzona w apteczki. Wojskowym już te apteczki się kończą, bo tam są tysiące rannych. W Ukrainie już nie ma gdzie tych apteczek kupić, wszystko zostało wykupione. Prosimy o wsparcie zbiórki, pomóżcie nam ratować naszych rannych - apeluje Natalia Panchenko z Euromaidan-Warszawa.Wpłat można dokonywać na konto Fundacji UNITERS o numere 55 1090 1841 0000 0001 4887 5552 z dopiskiem "Na potrzeby Ukrainy w czasie wojny".

Warszawa pomaga

W pomoc włączyły się też władze Warszawy. Miasto przygotowuje wolne miejsca w przedszkolach i szkołach – szykując te placówki na przyjęcie dzieci. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr – m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński. Spodziewając się napływu wniosków o pozwolenie na pracę, zwiększone zostało zatrudnienie w Urzędzie Pracy.

W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstaje Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym.

Z kolei Ukraiński Dom w Warszawie przygotowuje listę osób, które są gotowe do zakwaterowania u siebie uchodźców. To mogą być całe mieszkania bądź pokoje.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Warszawa pomaga Ukrainie. Na miejscu i za granicą