policja, kontrola drogowa

i

Autor: Policja lubelska policja, kontrola drogowa

W piątek posypią się mandaty! Wzmożone kontrole w całej Polsce!

2022-02-11 8:37

11 lutego policjanci z całego kraju wezmą udział w działaniach kontrolno-prewencyjnych "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Kierowcy powinni spodziewać się większej liczby patroli przede wszystkim w okolicy przejść dla pieszych i dróg rowerowych.

Dzisiaj, 11.02.2022 w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzają wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Genezą działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

Kierowcy powinni spodziewać się większej liczby patroli przede wszystkim w okolicy przejść dla pieszych i dróg rowerowych. Policjanci specjalnym nadzorem obejmą miejsca, w których ryzyko wystąpienia ewentualnego zdarzenia jest szczególnie wysokie. Mundurowi będą jednak zwracać uwagę także na każde inne zachowanie niezgodne z prawem.

Tylko w poprzednim roku na polskich drogach zginęło 803 pieszych. Blisko połowa wypadków z udziałem pieszych miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach. Niestety pomimo podejmowanych przez Policję wielu działań profilaktycznych i edukacyjnych w tym zakresie to przejścia dla pieszych są ciągle miejscami niebezpiecznymi a przecież w swej istocie gwarantować powinny uczestnikom ruchu bezpieczne przekroczenie jezdni.

Puchatek szuka nowego domu

Jakie kary mogą się posypać? Kierowca, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, powinien wypatrywać rowerzystów i ustąpić pierwszeństwa. Z kolei zbliżając się do przejścia, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu, wchodzącemu na pasy. Kierowca skręcający w drogę poprzeczną również musi przepuścić pieszego, przechodzącego przez skrzyżowanie. Za wykroczenia po niedawnej zmianie przepisy grozi mandat do 1500 zł. 

Oprócz tego funkcjonariusze przyjrzą się także zachowaniu pieszych oraz rowerzystów. Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: W piątek posypią się mandaty! Wzmożone kontrole w całej Polsce!