Uwaga na SMS od oszustów! Podszywają się pod sieć paczkomatów!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Uwaga na SMS od oszustów! Podszywają się pod sieć paczkomatów!

Uwaga na SMS od oszustów! Podszywają się pod sieć paczkomatów!

2021-12-06 17:49

Oszuści nie dają za wygraną! Tym razem wykorzystując okres przedświąteczny, w SMS-ach podszywają się pod znaną sieć paczkomatów. W wiadomości potencjalna ofiara może przeczytać, że musi dopłacić do swojej paczki lub poprawić adres wysyłki. Nie odpowiadajcie na te SMS-y!

- Zamówiłeś prezenty na święta przez internet i czekasz na paczkę? Uważaj, przestępcy mogą próbować to wykorzystać - ostrzega CERT Polska. Do klientów rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS. - Zawsze w takiej wiadomości SMS na końcu znajduje się link, gdzie te dane można zweryfikować, albo do tej paczki można dopłacić, żeby ją wykorzystać -  mówi Filip Marczewski z CERT Polska.

Czytaj także: Kara za RZUCANIE ŚNIEŻKAMI? To nie żart! Policja ostrzega przed zimowymi zabawami

W taki link w żadnym wypadku nie powinno się klikać! - Zostajemy często przekierowani, np. do fałszywej strony jakiegoś pośrednika płatności. Tam mamy do wybory listę banków i oczywiście docelowym krokiem jest wyłudzenie od użytkownika danych do logowania do tego serwisu bankowego, co pozwoli na wyprowadzenie środków finansowych z jego konta - dodaje ekspert.

Wszystkie próby wyłudzenia danych lub pieniędzy należy zgłaszać do CERT Polska lub na policję.

- Nasz zespół zaobserwował powrót znanej kampanii podszywającej się pod firmę InPost. Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje konieczność dopłaty do paczki. Link w SMS-ie prowadzi do fałszywej strony firmy InPost, a następnie jesteśmy przenoszeni na fałszywy panel płatności, z którego rzekomo możemy zalogować się na konto swojego banku.Przed podobnymi schematami oszustwa przestrzegaliśmy już wielokrotnie. W związku z tym procederem wpisaliśmy już wiele domen na naszą listę ostrzeżeń. Zachęcamy do przesyłania treści podejrzanych wiadomości bezpośrednio na nasz numer do zgłaszania incydentów: 799-448-084Uważajcie i przekażcie znajomym! - informuje CERT Polska.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Nawet profesor może mieć problem z kompletem

Pytanie 1 z 10
Samiec dzika to...
W formie 24: elektrolity
Źródło: Uwaga na SMS od oszustów! Podszywają się pod sieć paczkomatów!