To religia w sam raz dla nas? Egipski bóg zabawy na pierścieniu odkrytym w Egipcie

i

Autor: Facebook

To religia w sam raz dla nas? Egipski bóg zabawy na pierścieniu odkrytym w Egipcie

2022-12-19 16:32

Ten piękny złoty pierścień został niedawno odkryty w Egipcie. Widzicie na nim podobiznę boga Besa. To bardzo ciekawe bóstwo, które mogłoby spokojnie patronować naszej stronie i redakcji. Jego kult ma ponad 3 tysiące lat i był on wielce popularny w starożytności nad Nilem.

Bes jest sympatycznym wesołkiem najprawdopodobniej wywodzącym się z religii afrykańskich. Ponoć towarzyszył bogini Hathor (tej samej, którą wzywał kot Rademenes w serialu „Siedem życzeń”) podczas wyprawy do Nubii. Jego wygląd charakter może mieć coś wspólnego z satyrami, jednak z uwagi na miejsce pochodzenia nie ma on cech zwierząt występujących w lasach środkowej i północnej Europy. Za to posiada cechy afrykańskich zwierząt: ogon lamparci, koronę ze strusich piór, krzaczaste brwi i płaski nos i zwierzęce uszy. Podobnie jak satyrowie towarzyszył ludziom w zabawach, chronił domowe ognisko, doglądał rodzących kobiet.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Pierścień, oraz wiele innych skarbów znaleziono na terenie dzisiejszej miejscowości Amarna, gdzie kiedyś istniało miasto Echnaton, stolica Egiptu, nazwana tak na cześć faraona Echnatona. Straciło swoją funkcję wraz z nastaniem czasów swojego słynnego syna – Tutanchamona. Wśród nowych znalezisk znalazł się jeszcze jeden pierścień. Odczytano na nim inskrypcję „Sat I Plant Tawi", co oznacza dosłownie Panią Ziemi, ale nie wiadomo dokładnie kto miałby kryć się pod tym przydomkiem. Całą galerię skarbów znajdziecie poniżej.