Oto najdroższy miecz w historii. Osiągnął cenę 17,5 mln dolarów

i

Autor: Bonhams

wiadomości

To najdroższy miecz w historii. Osiągnął bajońską wartość!

2024-04-11 12:24

Pochodzący z XVIII wieku oręż należał do Sułtana Tipu. Rządził on królestwem Majsur na południu Półwyspu Indyjskiego, a oprócz talentu wojskowego znany był także z artystycznej wrażliwości. Odpierał kolejne ataki Brytyjczyków, jednak w końcu został przez nich i ich sojuszników pokonany. Według niektórych historyków uważany był za pioniera w dziedzinie bojowego użycia rakiet.

Miecz Sułtana Tipu to przykład wyjątkowego kunsztu rzemieśliczego. Oprócz przepięknych zdobień wyróżnia go także sam materiał: stal damascejska. To właśnie z niej kuto najdroższe i najlepsze oręże dla władców i notabli już od czasów średniowiecznych. Na złoconej rękojeści możemy odnaleźć inskrypcję głoszącą: "Miecz władcy".

Przedmiot ten trafił w ręce Brytyjczyków, gdy w 1799 ostatecznie pokonali Sułtana Tipu. Broń trafiła do generała Davida Baird'a jako nagroda za skuteczne poprowadzenie oblężenia i ataku, w którym władca poniósł śmierć. Teraz miecz trafił na aukcję brytyjskiego domu Bonhams. Jego cena wywoławcza wynosiła dwa miliony funtów, jednak na koniec licytacji sięgnęła 14 milionów (czyli 17,5 mln dolarów) i ustanowiła rekord jeśli chodzi o artefakty z hinduskiego i islamskiego kręgu kulturowego.

PORANEK ESKA ROCK - Kość niezgody

Sprawdź 10 najlepszych utworów z metalem w tytule: