To miał być epokowy start w kosmos, ale show skradł... leniwiec

i

Autor: Dr Tanya Harrison / Twitter / YouTube

To miał być epokowy start w kosmos, ale show skradł... leniwiec

2023-04-18 10:36

14 marca z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta rozpoczynająca misję JUICE. To projekt kosmiczny, w którym uczestniczy aż 16 krajów, w tym polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jej celem jest dotarcie w okolice Jowisza i zbadanie jego księżyców, głównie Europy, Kalisto i Ganimedesa. Kto wie, może badając ich lodowe pokrywy dowiemy się czegoś o szansie zaistnienia życia poza naszą planetą? Na razie dowiedzieliśmy się czegoś o naszej.

Czego? Tego, że pewien sympatyczny zwierzak jest w stanie w ciągu sekundy skraść przygotowywany od lat i za dziesiątki milionów dolarów show. Z drugiej strony trudno o lepszą promocje dla nauki jak dobra maskotka, a leniwiec w tej roli sprawdzi się doskonale. Pojawił się dosłownie na kilka sekund gdy znalazł się w zasięgu jednej z kamer pokazujących miejsce startu. Nic mu się oczywiście nie stało, w szybkim czasie zajęli się nim pracownicy kosmodromu i przewieźli, oczywiście powoli i bezpiecznie, w troszkę dalsze miejsce, gdzie nie byłby narażony na hałas.

Kilkusekundowy czas antenowy wystarczył by ze zwierzaka zrobić gwiazdę i maskotkę projektu. Jedna z głównych specjalistek od marsjańskich misji w NASA, dr Tanya Harrison wykazała się nie lada refleksem i natychmiast przygotowała projekt specjalnej naszywki na pamiątkę wydarzenia. Łacińska maksyma "Ad Iovem lente" oznacza "Na Jowisz powoli".

Trzymamy mocno kciuki za powodzenie misji JUICE, a jednocześnie jakoś tak nam lepiej na duszach. To, że ludzkość potrzebuje umilać sobie życie zachwytem nad zwierzakami, a nie tylko rzucać się sobie do gardeł w internetowych sporach lub prawdziwych wojnach. Życzymy sobie na świecie więcej leniwców, mniej myśliwców.

Natalia Przybysz: bez siostry chyba bym zwariowała / Mellina #13 Eska Rock